Държавата не възнамерява да удължи валидността на винетките за леките автомобили като компенсация за ограниченията за пътуване в страната. Това стана ясно от обясненията на проф. Олег Асенов от Управителния съвет на Националното тол управление.
Забраната за напускане на областните центрове бе въведена на 21 март и ще продължи, докато действа режимът на извънредно положение - засега до 13 април. На изходите на градовете се пропускат само автомобили, пътуващи по неотложни причини, като отиване на работа, посещение на лекар, завръщане у дома.
Националното тол управление заедно с Агенция “Пътна администрация” и МРРБ са анализирали доколко ограничението засяга собствениците на леки автомобили и са преценили, че щетите не са достатъчно големи, за да има компенсации.
"При взимането на решението трябва да надделее здравият разум. Цената на административната тежест при евентуалната промяна на срока на годишните е-винетки би била в пъти по-голяма от тази за потребителите, които плащат по 26 ст. на ден или около 8 лв. на месец за пътни такси", коментира пред Дарик радио Олег Асенов.
Данните на Националното тол управление показвали, че половината от купените е-винетки са с валидност за една година. Те били предпочитани от две големи групи шофьори. "Едната е на тези, които пътуват, за да ходят на работа всеки ден и те не са засегнати от ограниченията на извънредното положение. Втората група са тези, които се придвижват от малки населени места към областните центрове, за да купуват лекарства и храни - те също могат да пътуват и сега. Ограничено е единствено правото да се пътува с цел туризъм, което е инцидентно", посочи проф. Асенов.