Въпреки необичайно топлия февруари столичани бяха изненадани с по-високи сметки за парно от януарските. В социалните мрежи десетки недоволни потребители се питат защо сумите за февруари надвишават тези от по-дългия и значително по-студен предходен месец. Разликата средно е с 20-30 лв.
От "Топлофикация София" обясниха за "Сега", че при определяне на сметките не оказва толкова влияние каква е температурата през съответния месец. Сметките се правят от топлинните счетоводители и те са прогнозни - на базата на потреблението на всяко домакинство през миналия отоплителен сезон, обясниха от пресцентъра на Топлофикация София. И тъй като миналогодишната зима е била с доста по-ниски месечни средни температури, а оттам и топлоподаването по-интензивно, това се отразява на прогнозните сметки, които сега получават потребителите. Едва при изравняването през юни ще се изчисли реалното потребление на парно през зимния сезон.
Единствено в сградите, снабдени с топломери с дистанционно отчитане, се правят реални сметки и абонатите плащат за парно това, което реално са потребили. Тези сгради обаче са много малък дял от потребителите.
Ако се следва логиката на начина на определяне на сметките за парното излиза, че заради топлото време сега догодина би трябвало да плащаме текущо по-ниски сметки дори и зимата да е по-студена.
Сметките за парно обаче със сигурност ще паднат, след като България договори по-ниска цена на природния газ от Русия при това със задна дата - от 5 август 2019 г. Както стана ясно от април цената на газа ще падне с 40% спрямо април миналата година, което ще се отрази на априлските сметки за парно с около 27% намаление.
Все още не е ясно кога и как ще бъдат върнати на потребителите 150 млн. лв. заради намалените цени на природния газ със задна дата. За да направи преизчисленията КЕВР очаква първо да бъдат приети законовите промени, след което "Булгаргаз" също трябва да изготви съответните сметки.