Медия без
политическа реклама

Все повече българи и фирми не могат да си плащат сметките

Липсата на средства заради пандемията и инфлационната криза са най-честите причини за просрочия

Pixabay

Навиците за плащане на компаниите и гражданите в Европа се влошават през последните три години и България не е изключение от тази тенденция. У нас почти всяка четвърта фактура (25%) се просрочва или не се плаща въобще, докато средно за Европа този дял е 21%. Това показва проучване на международната компания за изкупуване и управление на вземанията EOS  съвместно с независимия институт за пазарни проучвания Kantar TNS, направено сред 3200 компании в 16 европейски държави.

В сравнение с предпандемичната 2019 г. делът на българските граждани с просрочени плащания се е увеличил от 18 на 22%, докато при фирмите ръстът на неразплатените навреме фактури в последните три години е от 21 на 26%. Високият дял на просрочените плащания нарежда българският бизнес в групата с най-влошена дисциплина, където са Гърция и Словакия (27%), Румъния (25%), Унгария, Хърватия и Полша (24%).

У нас обаче средният брой на дните в просрочие е по-нисък от повечето държави в Европа. Българските граждани се оказват с най-малък период на закъснение в плащанията - средно с 16 дни при 19 дни средно за Европа. Фирмите пък бавят плащанията на фактурите с 22 дни, спрямо 24 дни средно за Европа, което ни нарежда на второ място след Швейцария.

Липсата на средства заради пандемията и инфлационната криза са посочени от гражданите като най-честата причина за невъзможност да се разплащат навреме. При фирмите основният проблем са намалени печалби, липса на ликвидност, по-високи разходи за лихви и нередовни контрагенти. За последните две години над една трета от българските компании са предприели действия по предоговаряне условията на плащане при нередовни клиенти в опит да компенсират негативните ефекти от Covid-19 и икономическата криза. За 33% от анкетираните фирмите проблемите с плащанията са довели до ограничаване на инвестициите, също толкова процента казват, че се е наложило да съкращават служители или да не наемат нови, а 29% са прибегнали до увеличаване на цените на произвежданите от тях стоки и услуги.

Всяка пета анкетирана компания в Европа е застрашена от фалит поради неплатени фактури като очакванията за бъдещето са доста песимистични, показва проучването на  ЕOS. 

За да преодолеят негативните последици от забавени плащания, все повече компании в Европа работят с външни фирми за управление на вземания - през 2022 г. делът им е 46% при 42% през 2019 г. Източна Европа е по-активна в аутсорсването на тази услуга, като всяка втора компания разчита на външен партньор за управление на вземанията. За България този дял е 46%. Въпреки известния спад за последните три години, България държи водеща позиция по възстановен оборот на компаниите - средно 9% за 2022 г. спрямо 6% за Европа, посочват от EOS.