Депутатът от ДПС Йордан Цонев заяви пред Нова тв, че Делян Пеевски и негови фирми нямат кредити в ББР. "Ние от партията сме говорили на тази тема с него и имаме много ясна представа с документи, че това не отговаря на истината. Доколкото знам, само в една фирма - холдингът „Булгартабак”, Пеевски е бил миноритарен собственик", каза Цонев.
От своя страна Ивайло Мирчев от ДБ каза, че има пропуски от страна на Банковия надзор в БНБ по отношение на огромните кредити, които Българската банка за развитие (ББР) е отпускала на шепа фирми. Според него години наред правителството и Банков надзор на БНБ са се правели, че в ББР нищо не се случва, но той е убеден, че започналата по разпореждането на служебния министър на икономиката проверка в банката, ще покаже истината.
В понеделник Министерството на икономиката публикува списък с 8-те най-големи клиенти на ББР, в който фигурират фирми, близко до бившия депутат от ДПС Делян Пеевски, както и с бизнесмените Румен Гайтански-Вълка, Георги Гергов, Кирил Домусчиев, Ангел Палийски и Георги Самуилов.
По повод пропуска на надзора на ББР Ивайло Мирчев коментира: Да не стане като с КТБ, където също нямаше проблеми, а се оказа, че голяма част от кредитите са отпускани на свързани фирми.
Мирчев припомни негово проучване от преди година, в което заедно с Христо Иванов са установили, че лихвата, която ББР отпуска заеми на кръга на ДПС и други близки до властта, е от порядъка на 2-4%, докато малките фирми са получавали заеми с лихва от 10%.
"Това трябва да бъде доказано от проверката на икономическото министерство", очаква Мирчев. Той заяви още: "Ние не знаем още дали обезпеченията по големите кредити са истински и адекватни. Практиката показва, че какъвто и бизнес да захване Делян Пеевски, той фалира. Защо тези фирми взимат заеми от ББР, а не от търговските банки? Има две причини - или ги взимат при много изгодни условия, или имат финансови проблеми".
Мирчев посочи, че голяма част от споменатите 8 най-големи клиенти на ББР, са одобрени от доскорошния министър на икономиката Лъчезар Борисов като шеф на Надзорния съвет на държавната банка от 2017 до 2020 г.
Според Мирчев раздаването на кредити на близки до властта няма как да не е ставало и без личната намеса на премиера Бойко Борисов. "Според мен Борисов е управлявал тази престъпна схема", каза той.
Йордан Цонев призова служебният министър на икономиката Кирил Петков да каже конкретни факти за участие на Пеевски, вместо да се позовава на журналистически разследвания. В неделя Петков обяви пред бТВ, че четири фирми според журналистически разсладвания свързани с Пеевски, са получили общо 500 млн. лв. заеми от ББР.
Цонев защити тезата, развита от бившия министър на икономиката Лъчезар Борисов - ББР има пълен банков лиценз, което означава, че може да дада кредити на малки, големи, средни и всякакви фирми.
По повод съмненията, че банката може да е раздавала необзепечени кредити, той припомни, че тя вече е минала проверка на Европейската централна банка, без да са установени необезпечени и лоши кредити и нарушен баланс.
"На кого да се вярва? На Иво Мирчев или на министъра, който е на служба от една седмица? Призовавам го да си защити харвардската диплома", заяви Йордан Цонев. Той посочи още, че ББР е най-добре капитализираната банка у нас с 38% капиталова адекватност.