НАП ще компенсира затворените бизнеси и за периода 22 декември 2020 - 31 януари 2021 г. след като последната заповед на здравния министър удължи локдауна за заведенията, фитнес залите, търговците в моловете, различни видове курсове и спортни занимания и др.
Поради тази причина срокът за кандидатстване за COVID-компенсациите през портала за електронни услуги на НАП се удължава до 20 януари 2021 г. Това съобщи днес на пресконференция говорителят на НАП Росен Бъчваров.
Първоначално обявената мярка за подпомагане на закъсалите фирми предвиждаше от днес, 21 декември, в двуседмичен срок да се подават заявления пред НАП, които също в двуседмичен срок да бъдат разгледани и одобрени, така че парите възможно най-бързо да пристигнат до фирмите.
НАП демонстрира днес как става подаването на заявление чрез специален модул, разработен на портала й за елекронни услуги.
"Апелираме обаче фирмите да не бързат да подават заявления, а да изчакат да бъдат обнародвани в Държавен вестник последните изменения в Закона за мерките и действията по време на извънредното положение", заяви говорителят на приходната агенция Росен Бъчваров. В поправките на закона са облекчени изискванията пред фирмите за кандидатстване за безвъзмездно финансиране, като е отпаднало условието те да нямат задължения към бюджета. Очаква се законът да бъде обнародван или в утрешния ден - 22 декември, или в следващия вторник - 29 декември.
"Разбира се, фирмите, може да кандидатстват за компенсации и преди обнародването на закона, но по силата на действащите в момента разпоредби, НАП ще трябва да прави физическа проверка за наличие на задължения, което е нежелано от нас", каза Бъчваров. Той увери, че НАП ще спази обещанието си в двуседмичен срок да разглежда и одобрява подадените заявления, но парите не може да бъдат изплатени, докато Европейската комисия не нотифицира помощта. По-рано днес социалният министър Деница Сачева съобщи, че нотификацията се очаква в началото на новата година.
Става дума за 156 млн. лв., които с решение на Министерски съвет и Народното събрание се пренасочват от ОП "Иновации и конкурентоспособност" към НАП, а тя от своя страна ще се разплати с одобрените кандидати. Правителството реши да включи НАП в схемата за подпомагане, след като мерките за предоставяне на безвъзмездна помощ от ОП "Иновации и конкурентоспособност" се оказаха изключително тромави. Микро и малките фирмите трябваше да чакат близо 4 месеца да бъдат одобрени за грантове. Подобно е положението и със средните предприятия, които тепърва подписват договори, след като кандидатстваха за финансиране през август.
"Предвидена е възможност за надхвърляне на бюджета от 156 млн. лв. при по-голям брой заявления, т.е. кандидатсването няма състезателен характер и всяка фирма, която отговоря на условията, ще получи финансиране", посочи Бъчваров. През миналата седмица правителството гласува префинансираните средства ще бъдат компенсирани от ОП "Иновации и конкурентоспособност".
Освен че ще приема заявления, НАП също така ще изплаща компенсациите на одобрените фирми. "Така приходната агенция ще стане и разплащателна, за да може парите максимално бързо да стигнат до засегнатите фирми", отбеляза миналата седмица премиерът Бойко Борисов.
През днешния ден модулът на НАП все още беше в тестови режим. Чрез него фирмите трябва посочат своя Булстат, име, адрес, засегнатите обекти, както и оборотите, които са реализирали през миналата година в същия период, в който през тази година не работят. Оборотите включват както тези, отразени на фискалните устройства, така и банковите обороти.
Фирмите от сектор Търговия - магазините в моловете, ще получат като компенсация 10% от оборота, реализиран в периода 27 ноември 2019 г. - 31 януари 2021 г. Останалите обекти - ресторанти, нощни заведения, фитнес зали и пр. - ще бъдат компенсирани с 20%. Максималната безвъзмездна помощ е 150 хил. лв. Парите ще бъдат изплатени на фирмите директно от приходната агенция.
НАП ще прави автоматични проверки на декларираните обороти на кандидатите, както и последващи проверки във фирмите, за да няма злоупотреби.