Медия без
политическа реклама

Жертвите на хаоса по летищата може да останат без компенсации

Още не е ясно дали глобалният ИТ срив, който блокира авиотрафика, е "форсмажор"

Авиотрафикът по цял свят пострада от глобалния ИТ срив.
Pixabay
Авиотрафикът по цял свят пострада от глобалния ИТ срив.

Имат ли право на обезщетения пътниците, чиито самолети не излетяха навреме (или полетите бяха отменени) заради глобалния ИТ срив? Експертите по защита на потребителите и юристите още не дават еднозначен отговор. Но е много вероятно жертвите на авиотранспортния хаос да си остават само с неприятностите и горчивия спомен - ако авиокомпаниите и летищата "докажат", че и те самите са станали жертва на "форсмажорни" обстоятелства, върху които не са могли да влияят по никакъв начин. Мащабен срив, свързан с операционната система Windows и облачните услуги на Microsoft, доведе до глобален хаос миналия петък в множество индустрии, вкл.и авиосектора. 

 

Глобален срив в IT мрежата удари големи банки, медийни издания, авиолинии, влакове, летища. Първо бяха спрени полетите на летището в Сидни, после беше съобщено за срив на Лондонската стокова борса.

 

Според Соня Спасова от Европейския потребителски център проблемът може да не бъде счетен за основание за изплащане на компенсации: "Може да бъде прието, че сривът е извънредно обстоятелство и така да не се дължат обезщетения". 

Все пак пасажерите могат са предявят претенции за възникналите непредвидени разходи, както авиокомпанията не се е погрижила за тях след възникването на транспортния хаос. "Ако полетът е бил отменен, може да поискаме връщане на парите за билета и сами да продължим нататък. Средствата се възстановяват за 7 дни. Въпросът е кклко бързаме и с колко пари разполагаме. Има и вариант за премаршрутиране", обясни Соня Спасова. Пасажерите могат да поискат покриване на разходи за непранирани нощувки и храна - но трябва да пазят фискалните бонове. 

А тъй като смущенията в трафика все още не са напълно преодолени, нека пътниците, на които предстои да летят, редовно да проверяват пощата и телефоните си, за да имат своевременна информация за полетите си", посъветва директорът на Европейски потребителски център.

 

Правилото

Съгласно европейските закони, ако даден полет се забави с повече от три часа или е изцяло отменен, авиокомпанията трябва да предложи на пътника друг полет или да му възстанови сумата за билета. В някои случаи се дължи и компенсация. Компенсацията е до 600 евро на пасажер.

Има обаче изключения - например при буря, терористичен акт или стачка, тоест когато има обстоятелства, които са извън контрола на авиокомпаниите.

Повече по темата тук:

 

Полезно

Проверете уебсайтовете и приложенията на вашата авиокомпания и летище, преди да тръгнете. Социалните медийни канали на авиокомпаниите и летищата също са добър източник на актуална информация. 

Ако няма информация, че полетът ви ще бъде отменен, отидете на летището два часа по-рано, както обикновено – освен в случаите, когато авиокомпанията изрично не е предупредила за по-ранно пристигане.

Вземете вода и храна със себе си на летището, особено ако пътувате с деца или възрастни хора, в случай на дълги опашки или други закъснения

Уверете се, че имате зарядно устройство за телефона си, за да може да следите за промените в полетите.

Уверете се, че имате под ръка зарядно устройство за телефон. Ако батерията падне, няма да може да следите най-новата информация. 

Опашките в пунктовете за сигурност се увеличават в такива ситуации, затова се уверете, че ръчния ви багаж е изряден.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата