Медия без
политическа реклама

Даниел Вълчев: Сливането на вузове няма да повиши качеството

Идеята е стара, но винаги се торпилира, коментира деканът на Юридическия факултет на СУ

05 Февр. 2022
Проф. Даниел Вълчев
БГНЕС
Проф. Даниел Вълчев

Сливането на висши училища е добра идея, но няма да се случи, а и не може само по себе си да повиши качеството на образование. Това коментира днес пред Нова телевизия деканът на Юридическия факултет на СУ проф. Даниел Вълчев, който е бивш министър на образованието.

„Сливането на университети е една много стара идея, дори отпреди аз да стана министър, защото в България има над 50 висши учебни заведения, някои от тях са малки и едва кретат. Ние имаме 3-4 пъти повече университети, отколкото други държави, така че аз считам тази мярка за правилна, но дълбоко се съмнявам, че тя ще се случи”, заяви проф. Вълчев.

"Колкото пъти е започвал такъв дебат, се изваждат аргументи, които торпилират цялата работа и накрая нищо не става", посочи бившият министър на образованието. Според него подобна реформа няма драматично да повиши качеството на образованието, така както "преместването на специализираните състави от едно място на друго няма да промени само по себе си системата".

Идеята за голямо преобразуване във висшето образование се появи през изминалите дни, като до този момент МОН е коментирало съвсем лаконично новината. Според публикация на "Офнюз", които първи съобщиха за готвените промени, самостоятелните университети у нас ще бъдат намалени от 38 на 16. Според плана повечето специализирани висши учебни заведения ще бъдат обединени в мегаструктури, като самостоятелността си ще запазят така наречените пълни университети и вузовете в сектор сигурност.

Предложението ще се обсъжда в Съвета на ректорите на 22 февруари. Според плана на МОН само 12 университета ще запазят самостоятелност – СУ, вузовете в Пловдив, Стара Загора, Шумен, Благоевград, Велико Търново, Бургас. Самостоятелни ще останат и Аграрната академия в Пловдив, Академията на МВР, трите военни училища.

Останалите специализирани университети ще бъдат обединени в 4 мегаструктури – Национален технически университет, включващ техническите вузове в София, Варна, Габрово и Русенския университет, единен икономически университет (УНСС, Стопанската академия в Свищов и ИУ-Варна). Ще има и единен политехнически университет, който ще обедини УАСГ, МГУ, ЛТУ, ХТМУ, УХТ, висшето строително училище и висшето училище по телекомуникации и пощи. Доста шарен ще бъде и предвиденият единен университет по изкуства и спорт – вътре ще влязата художествената, музикалната академия, НАТФИЗ, АМТИ-Пловдив и НСА. Под една шапка ще са и медицинските вузове – в СУ, Пловдив, Плевен и Варна).

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата