Медия без
политическа реклама

Децата с проблеми няма да носят задължително маски

Това предвиждат Насоките за работа на МОН за центровете за подкрепа на личностното развитие

Илияна Кирилова

Маските няма да са задължителни в часовете по музика, танцово и театрално изкуство в Центровете за подкрепа за личностно развитие (ЦПЛР). Това предвиждат Насоките за работа в условията на извънредна епидемична обстановка във въпросните центрове, за които учебната година започва на 1 октомври. "Групите там са малки и се очаква останалите задължителни и препоръчителни мерки за дезинфекция, проветряване и спазване на дистанция да са достатъчни като превенция от зараза", смятат от МОН.  

Насоките са разработени от просветното министерство и съобразени с препоръките на здравното ведомство. Както при училищата и детските градини, и тук целта е да се осигури максимално продължително присъствено обучение, включително на децата със специални образователни потребности, и да се вземат мерки на локално ниво и в отделните институции, обясняват от МОН.

Носенето на маска в центровете по време на епидемична обстановка ще е задължително, освен ако изрично не е указано друго. Изключение от това правило ще се допуска в следните случаи - в двора на центъра при дистанция от 1.5 м, за учениците от предучилищните групи и начален етап (1-4 клас) по време на занимания, за деца и ученици със специални образователни потребности, при които има установена невъзможност за носене на маска и становище от лекар, удостоверяващо това, както и при провеждането на спортни тренировки и занимания, когато се провеждат на открито. Маските няма да са задължителни и за учителите на групи по време на занимания при дистанция от поне 1.5 м., както и при занимания, които не могат да сe провеждат със защитна маска - като музикално изкуство (певци, инструменталисти), танцово и театрално изкуство. Тези две изключения обаче няма да важат, когато се работи с деца със специални образователни потребности, т.е. учителите ще носят маски в час дори и по пеене, когато преподават на специални деца.

Подобно на насоките за другите образователни институции, указанията за центровете също разписват четири сценария за работа в зависимост от развитието на заболяемостта от COVID-19 в страната. При зелен, жълт и червен сценарий те ще работят при спазване на противоепидемичните мерки, като при 10% отсъстващи ученици поради симптоми на COVID-19 или заболели учители директорът ще предлага на министъра на образованието минаване към ротационно или цялостно онлайн обучение. При тъмно червена зона към изцяло дистанционни занимания ще се превключва само след изрична заповед на здравния министър.

Насоките дават възможност за работа на центровете, дори когато в тях има карантинирани деца или преподаватели, както и отделни групи. Ако в даден център има карантиниран учител, ученик или карантинирана група, за срока на карантината ще трябва да се ограничи организираното извеждане извън територията на институцията на децата и учениците от другите групи, които продължават да посещават центъра присъствено.

Те разписват задължителни и препоръчителни мерки за намаляване на рисковете от разпространяване на инфекцията. Сред препоръчителните мерки е възможността за тестване на персонала и децата. За учителите тестването се прави при осигурени безплатни тестове след положително решение на общото събрание на центъра и в координация с Регионалната здравна инспекция. Ако децата и учениците, които посещават центровете, не са тествани в училище, при осигурени безплатни тестове и при съгласие на родителите на поне 90% от тях директорът ще може да организира тестването със съдействието на РЗИ. То ще е само за децата/учениците на съгласните родители и ще се прави поне веднъж в седмицата.

 

 

 

 

Още по темата