"Връщането на учениците в училище е планирано от образователния министър е за края на месец май". Това обяви пред "Нова телевизия" председателят на Националния оперативен щаб проф. Венцислав Мутафчийски. "Нужна е подготовка. Представили сме два варианта – или започват най-малките, или започват най-големите", допълни той. Идеята за малките ученици е, за да може по този начин родителите им да се върнат на работа. Вторият модел - пускане на по-големите ученици, е със съображението, че на тях им предстои полагането на важни изпити и кандидатстване за висше образование. При тях можело да се разчита на по-осъзнато поведение като носене на маски, използване на дезинфектанти, спазване на дистанция.
По-рано днес премиерът Бойко Борисов обяви, че учениците, на които предстоят матури са приоритет за правителството. "Другите могат да завършат така. Но учениците от 7-и и 12-и клас са с приоритетно значение. За тях е важно да завършат физически, защото трябва да кандидатстват после", коментира премиерът Бойко Борисов и поиска от просветния министър Красимир Вълчев до 10 май да му предложи варианти как тези два випуска могат да завършат физически годината. На свой ред министър Вълчев заяви, че може би ще предложи на МС тези дати да се изместят с още една седмица. Последното решение за матурите по български и литература и по предмет по избор бе те да се проведат една седмица по-късно от планираното - т.е. вместо на 20 и 22 май, те да се изместят на 30 май и на 1 юни. От днешното изказване на министъра излиза, че матурите ще са в периода 6-8 юни т.г.
От изказванията и на Борисов и Вълчев не стана ясно дали изпитите ще се проведат по същия начин, както са се провеждали досега - с физическо събиране на хиляди ученици и учители в училищата. Но тъй като дори не бе намекнато за друг вариант, то засега хипотезите са, че по-скоро матурите ще се проведат присъствено, както и досега. Вероятно същото ще важи за изпитите в 7-и клас, за които не бяха съобщени нови дати. За тях последното решение също бе да бъдат изместени - от 9 и 11 юни съответно на 13 и 15 юни.
Нищо конкретно не бе казано за националното външно оценяване в края на 4-и и на 10-и клас, но думите на премиера, че те могат да завършат "така" биха могли да се тълкуват и, че учениците в четвърти и десети клас ще завършат дистанционно, без да се връщат в училище. Какво ще стане с изпитите при тях обаче - ще ги има, или не - не е ясно. Изпитите в края на 4-и клас са вход за математическите гимназии и за тях се обсъждаше вариант да се преместят от 27-18 май на 29-30 май. Тестовете в 10-и клас пък трябваше да се проведат за първи път тази година, като те са важни предимно за десетокласниците от обединените училища (1-10 клас), които искат да продължат образованието си до 12-и клас.
Другата седмица трябва да стане ясно и каква част от изучавания материал ще влезе в изпитните варианти - дали само изученото през първия учебен срок, или и преподадените уроци по време на дистанционното обучение. При всички случаи МОН обещава да редуцира материала и да не ощети учениците.
"За другите искам до 7 или 10 май да ми дадете вариант - ще пускаме ли детските градини, как и по какъв начин”, нареди още премиерът Борисов на просветния министър. Той увери, че парите за образование няма да се режат, както и че 173 млн.лв. европейски средства няма да се намаляват.
АПЕЛ
Родители на седмокласници настояват пред министъра на образованието за допълнителни дати за явяване на НВО български език и литература и по математика, предаде БНР. В писмото, което ще бъде изпратено утре до МОН, те припомнят, че „през изминалите години не в един и два случая деца не са успявали да се явят на външните оценявания поради здравословни причини или други форсмажорни обстоятелства“, а "през настоящата кампания заради пандемията от Covid-19 е твърде вероятно голям брой ученици да са под карантина и така да пропуснат матурите след седми клас".
"Наличието на една единствена дата за провеждането им и невъзможността на ученици да се явят, ще доведе до обезсмисляне на седемгодишния труд, който децата и техните учители са положили за усвояване на учебния материал през началния и прогимназиалния етап от тяхното образование", заявяват родителите. По думите им „обяснението на експертите от МОН до този момент, че тези деца имат право да участват в класиранията и с нула точки на НВО (т.е. с максимални 100 точки, колкото могат да получат от оценките от свидетелството за завършено основно образование), е абсолютно неприемливо, тъй като това не е реалното ниво на деца, готвили се целенасочено 1-2 години за външните оценявания, а липсата на резервни дати им отнема възможността да го покажат“. "В ситуацията, в която сме поставени всички, МОН би ли допуснало да има деца с бал 100 точки, само защото тези деца или техните родители са се разболели в условия на пандемия?", питат родителите на седмокласниците.
Родителите са на мнение, че „НВО в седми клас е входен изпит в образователната ни система, при който, ако детето е в невъзможност да се яви, то няма втори шанс. Това категорично дискриминира тези деца и проваля възможността им да попаднат на място, съответстващо на знанията и интересите им“, смятат те. И припомнят, че през 2012 г. е имало такъв прецедент, породен от форсмажорни обстоятелства - след силното земетресение в Перник седмокласниците и зрелостниците от областта получиха възможност да положат изпити на друга дата поради притесненията на родителите дали децата им ще бъдат пълноценни, за да се явят на изпити непосредствено след преживяното силно земетресение.