Медия без
политическа реклама

Само 45% от новите учебни програми ще са за нови знания

Целта е да има повече време за упражнения и затвърждаване на материала

Илияна Кирилова

Новите учебни програми ще са с по-малко съдържание и с акцент върху придобиването на компетентности вместо заучаването на факти, както и върху възпитанието и социално-емоционалните умения. А времето в тях, условно разчетено за нови знания, не трябва да надвишава 45%, за да има повече време за упражнения и затвърждаване. Това е записано в концепцията за нови учебни програми, проектът на която вече е достъпен на сайта на МОН. Той е бил представен от министър Красимир Вълчев пред Отрасловия съвет за тристранно сътрудничество и пред Асоциацията на организациите на българските работодатели.

Документът е обща визия за промяна, която ще послужи като основа за дискусия за цялостна промяна в учебните програми. Въз основа на дискусията ще бъдат изготвени и предложения за обсъждане на отделни концепции за учебни програми по различните предмети, които да дефинират рамката за промяна и да служат като задание на работните групи и експертите, които ще изготвят учебните програми, е обяснил министър Вълчев. По думите му публикуваната концепция е първи вариант и до есента следва да бъде обсъдена от цялата система и от социалните партньори. Очакването му е системата да направи предложения, за да се даде ясно задание за изработване на програмите.

Красимир Вълчев апелира да се постигне базово професионално съгласие със социалните партньори, за да се гарантира продължението на реформите и политиките, които сега стартират, напред във времето. Според него това съгласие ще е гаранция и аргумент за обединение и на всички политически сили. Цялостната промяна в учебните програми изисква над 5 г. работа и тя би била възможна само ако са налице относителен консенсус и подкрепа, пише в концепцията.

 

Принципи

10 са начертаните основни принципи в новите учебни програми. Те трябва да са базирани на компетентностни профили, както и да са ориентирани към умения, разчетени с повече време за упражнения и формиране на умения, отколкото за придобиване на нови знания, времето за които не бива да надвишава 45 на сто. Програмите следва да са с много по-силен акцент върху формирането на нагласи/отношения (ценности), отколкото настоящите. "Основна цел на образователната система е да възпита децата в национално самосъзнание, човешки добродетели, граждански ценности и личностни качества", пише в концепцията.

Програмите също така ще акцентират върху социално-емоционалните умения, ще са по-рамкови и с възможност за интегриране на предмети и с олекотено съдържание. Те ще са насочени към учениците със средни когнитивни способности и ще развиват широк набор от компетентности и високо ниво на грамотност, а не толкова специализация. Също така ще са с много по-силен фокус върху образованието в здравословен начин на живот. Към новите програми ще има и методически насоки, като ще очертаят специфичните за предмета и възрастта методи, форми и инструменти и ще предложат препоръки, без да отнемат свободата на учителя да избира пътя, средствата, подходите, темпа и средата за достигане до съответните очаквани резултати.

 

 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

нови учебни програми