Медия без
политическа реклама

Вузовете ще пенсионират 1000 преподаватели

За целта ще получат 4 млн. лв. за обезщетения

Илияна Кирилова
До 30 август и до 15 ноември вузовете ще могат да кандидатстват за включване в програмата на МОН

33 държавни университета ще получат 4 млн. лв., с които да платят обезщетения на 1000 пенсионирани преподаватели. Това предвижда нова програма на просветното министерство за оптимизиране на структурата на държавните висши училища, включително и на академичния състав. Въпросната оптимизация е нужна заради продължаващите демографски промени в страната, стремежа за повишаване ефективността на разходите на вузовете, както и големия дял на академичния състав в системата на висшето образование в предпенсионна възраст, посочват вносителите.

Просветният министър Красимир Вълчев отдавна говори за нуждата от преструктуриране на университетите, от обединяване на дублиращите програми в тях, свързването им в европейски мрежи, модернизиране на учебните програми, както и повече стимули за младите преподаватели. Неведнъж той е споменавал, че на места учебните планове са направени така, че да има хорариум до пенсия за даден преподавател от катедрата. "Поддържат се губещи специалности и губещи магистърски програми, за да изкара някой до пенсия. Това е системата, която служи на статуквото, а не на развитието", е заявявал той.

Затова и новата програма ще направи крачка в тази посока - като начало ще насърчи университетите да се освободят от най-възрастните преподаватели, предоставяйки им средства за обезщетения, като по този начин се освободят места за млади преподаватели. "В държавните висши училища продължават да бъдат ангажирани членове на научно-преподавателския състав на възраст над 65 години, които реализират определен хорариум и по този начин не се дава възможност на по-младите членове на академичния състав да получат съответно натоварване в аудиторна заетост и възможност за развитие", пише в мотивите на МОН. Оттам посочват, че процесът, свързан с преподавателския състав, е достигнал "обезпокоителни показатели и може да се сравни по своята същност и последици с демографския срив в страната и намаляващия брой студенти". От ведомството дават за пример световната дигитализация, налагаща и адекватни промени в учебния процес в държавните висши училища. "От традиционните лекции и учебници, написани на хартия, все повече трябва де се ориентираме към on-line конферентни разговори и web-базирани ресурси", казват оттам.

По програмата, която ще се изпълнява от 1 май т.г. до 31 декември 2021 г., на университетите у нас ще се предоставят допълнителни средства за изплащане на обезщетения на академичния състав при намаляване на числеността му поради промяна в структурата и състава му. Ще се финансират обезщетения на преподаватели и в резултат на преструктурирането на мрежата чрез закриване или преобразуване на основни структурни звена в държавните висши училища - нещо, за което отдавна настоява МОН. Държавните висши училища ще трябва да подадат формуляри за кандидатстване, придружени със справки за дължимите обезщетения, подписани с електронен подпис. Сроковете за това са до 30 август и до 15 ноември 2021 г., а министерството ще предоставя одобрените средства в срок до 10 работни дни след одобрение на формуляра за кандидатстване.

Очаква се в програмата, чийто резултат да е повишено качество на образованието, да се включат 33 висши училища, които да получат обезщетения за 1000 преподаватели. 

 

 

Още по темата