Оценката от матурата по български език и литература да бъде включена в бала за прием на студенти по специалностите медицина, дентална медицина и фармация. Това предлага здравно министерство с промени в наредбите за единните държавни изисквания за придобиване на висше образование по въпросните специалности.
С редакциите се завишават и изискванията към кандидат-студентите - конкурсните изпити по биология и химия, които те държат в различните медицински университети, вече няма да са само върху съдържанието от общообразователната подготовка по тези предмети (8-10.клас), но и върху уроците, изучавани в профилирана подготовка (11 и 12. клас), която е на доста по-високо ниво.
В момента състезателният бал за медицина, фармация и дентална медицина се образува от утроените оценки от конкурсните изпити по биология и по химия и оценките (взети веднъж) по биология и по химия от общообразователната подготовка за първи гимназиален етап (8-10. клас). Това положение бе въведено с промени в наредбата от януари 2024 г., когато от бала бе премахната оценката от матурата по български език (тогава и оценките по биология и химия от дипломата за средно образование престанаха да бъдат балообразуващи, тъй като заради профилирането в 11-и и 12-и клас вече не всички ученици изучават тези предмети).
Поправките обаче явно са отчетени като неудачни, тъй като редица университети са настояли в бала да се върне оценката от матурата по български език, става ясно от мотивите към промените. Освен МОН вносители на това предложение са Сдружението на медицинските университети в България, включващо МУ-София, МУ-Варна, МУ-Пловдив и МУ-Плевен), Софийският университет, Тракийският университет - Стара Загора и Университет "Проф. Асен Златаров" - Бургас. Оттам са изтъкнали, че държавният зрелостен изпит по български е задължителен за всички зрелостници, полага се върху еднакъв за всички материал, при равни условия, което осигурява равнопоставеност. Освен това оценката от този изпит участва в балообразуването по много от специалностите във висшите училища, в т.ч. и по специалности от регулираните професии.
"Получената оценка по БЕЛ е показателна за грамотността на кандидата, но от друга страна тя влиза с малка тежест в общия бал, като основният акцент при балообразуването е върху оценка на познанията по биология и химия от кандидат-студентските изпити, които се утрояват", мотивират се те. Допълват още, че настоящите разпоредби възпрепятстват и приема на чуждестранни студенти, завършили в чужбина български ученици, както и кандидати, завършили средното си образование преди 2022 г., тъй като те нямат оценки от общообразователна подготовка на първи гимназиален етап.
По тези причини новото предложение за състезателния бал за медицина е той да се образува от "утроените оценки от конкурсните изпити по биология и по химия и оценката от държавния зрелостен изпит по български език и литература". Когато такава оценка липсва, балообразуваща ще е оценката по български език и литература от дипломата за средно образование или "оценката от дипломата за средно образование по официалния език на държавата, в която е завършено средното образование".
По-трудно
С промените се затягат и изискванията към кандидат-студентите по медицина, дентална медицина и фармация, които вече ще трябва да полагат изпити на по-високо ниво. Според последните промени от януари т.г. учебното съдържание за конкурсните изпити трябва да е върху общообразователна подготовка по биология и химия, като е регламентирано, че това ще влезе в сила от учебната 2025/26 г.
От МЗ обаче смятат, че е необходимо в учебното съдържание за приемните изпити по биология и химия да бъде включен материалът и от профилиращата подготовка по двата предмета. Причината е, че нивото на знания на младежите и познавателните равнища на изучаване на основните понятия по биология и химия са ниски, което води до затруднения при изучаване на част от предметите в медицинското образование.
"Ако конкурсните изпити за трите специалности останат само върху материала по биология и химия от 8-10. клас, това ще доведе до значително понижаване на нивата на знания, умения и компетентности на новоприетите студенти, до значителни разлики в нивата на теоретична подготовка на новоприетите студенти, което ще затрудни екипната работа помежду им, както и до значителни затруднения при усвояване на новия материал по двата предмета в медицинските университети", аргументират се вносителите.
В такъв случай ще се наложи включване на значителен брой допълнителни учебни часове по биология и химия в медицинските университети (минимум по 60 учебни часа за всяка дисциплина преди същинското обучение по тези предмети в първи курс), което допълнително ще натовари програмата на новоприетите студенти, казват те.