Съдът във Франция удължи ареста на основателя на "Телеграм" Павел Дуров с още 48 часа, съобщи AFP, позовавайки се на източник от разследването.
Агенцията отбелязва, че задържането може да трае максимум 96 часа, след които Дуров трябва или да бъде освободен, или да му бъдат предявени обвинения. В особено тежки случаи /наркотрафик и тероризъм/ арестът може да бъде удължен до 120 или 144 часа.
Павел Дуров, основателят на "Телеграм", бе арестуван от френските спецслужби на летище Бурже, когато е слизал от частния си самолет в събота вечерта.
Както съобщава тв каналът TF1, 39-годишният Дуров е бил съпровождан от телохранител и една жена. Основателят на социалната мрежа е пристигнал от Азербайджан. Там той бе по едно и също време с руския президент Владимир Путин, но няма информация двамата да са се срещали.
Екипът на "Телеграм" разпространи коментар за ареста на основателя Павел Дуров:
"Tелеграм" спазва законите в ЕС, включително Закона за цифровите услуги - модерацията съответства на отраслевите стандарти и постоянно се усъвършенства. Генералният директор Павел Дуров няма какво да крие и често пътува в Европа. Абсурдно е да се твърди, че платформата и собственикът й носят отговорност за злоупотреби в платформата. Почти милиард хора по целия свят ползват платформата като средство за общуване и източник на важна информация. Очакваме скоро ситуацията да се разреши. "Телеграм" остава с всички вас".Основните обвинения срещу Дуров са свързани с отказа му да модерира съдържанието в “Телеграм”, да предоставя информация на официалните власти за акаунти в социалната мрежа и да сътрудничи по различни разследвания. TF1 цитира следовател, който разяснява: “Телеграм” е канал за криминален контент. Платформата е в центъра на вниманието заради незаконна транслация на мачове, на нея има много акаунти на организираната престъпност. Най-опасните престъпници използват "Телеграм" и за обмен на детска порнография. В нея терористите свободно планират и координират действията си”. Затова сред възможните обвинения са тероризъм, търговия с наркотици, мошеничество, пране на пари, разпространение на педофилско съдържание заради отказа на Дуров да модерира "Телеграм".
Френските медии съобщават, че властите искат да изяснят взаимодействието на Дуров с Кремъл и да го разпитат за подслушването на мениджър на Макрон чрез “Телеграм”.
Националният департамент за разследване във Франция е издал и заповед за обиск на имоти на бизнесмена.
Дуров има френско гражданство, а с указ през 2021 г. името му е променено на Пол дю Рув. От 2017 г. живее в Дубай, но едва ли ще бъде екстрадиран. В Дубай се намират и офисите на “Телеграм”. Дуров е обвинен в престъпления на територията на Франция и скоро ще бъде изправен пред френски съд, казва TF1.
Заповедта за издирване, издадена от френските власти на основателя на Telegram Павел Дуров, е можела да бъде задействана само ако той е във Франция, пише вестник "Паризиен". Дуров е знаел за опасността да бъде арестуван и е избягвал Франция. В събота вечер се е наложило да кацне в Париж за зареждане на самолета си. “Тази вечер той допусна грешка. Не знаем защо”, казва близък до разследващите.
Реакция
Русия веднага се активизира за ареста на Павел Дуров. Руското посолство във Франция е предприело необходимите стъпки за изясняване на ситуацията около арестувания основател на “Телеграм” Павел Дуров, съобщи руското външно министерство. То уточнява, че представители на бизнесмена не са се обръщали за помощ, но дипломатите са започнали да работят по ситуацията.
Заместник-председателят на Държавната дума Владислав Даванков каза, че е изпратил обръщение до министъра на външните работи Сергей Лавров с призив за освобождаване на основателя на “Телеграм” Павел Дуров: „Арестът му може да има политически основания и да бъде инструмент за получаване на достъп до личната информация на потребителите на “Телеграм”. Това не може да се допусне“, написа Даванков.
Руските военни кореспонденти също се разтревожиха, защото “Телеграм” е основно средство на комуникация в руската армия. “Само по себе си задържането на Дуров нямаше да предизвика резонанс в Русия. Ако не беше едно обстоятелство - “Телеграм” основно средство за комуникация във война. Това е алтернатива на секретните военни комуникации. Вероятно от днес въпросът за създаването на военен канал за нашата армия става жизнено важен. Защото колко време “Телеграм” ще остане такъв, какъвто го познаваме, и дали изобщо ще остане такъв месинджър, вече е трудно да се предвиди”, пише “Рибар”.
В защита на Дуров се обявиха собственикът на “Туитър” Илон Мъск и американският журналист Тъкър Карлсън, който наскоро интервюира Путин и Дуров.
POV: It’s 2030 in Europe and you’re being executed for liking a meme https://t.co/OkZ6YS3u2P
— Elon Musk (@elonmusk) 24 август 2024 г.
Разследващият журналист Христо Грозев обаче припомни в “Туитър”, че освен че има заслуги за свободата на словото, е позволил “Телеграм” да се използва за ужасни неща.
“За съжаление неговото несътрудничество с Федералната служба за сигурност в полза на свободата на словото напълно се неутрализира от неговото несътрудничество с всеки, който иска да спре използването на “Телеграм” за всичко ужасно. Това беше негов избор. Можеше ли да прави едното, а да не прави другото?”, написа Грозев.
Превантивни мерки в "Телеграм"
В интервюто си преди няколко месеца пред Тъкър Карлсън Дуров казва, че платформата е подготвена в случай на негов арест. Става дума за комплекс от мерки, които осигуряват безаварейна работа на компанията в непредвидени ситуации. Пред Карлсън през април Дуров казва, че осъзнава вероятността да бъде арестуван заради натиска, оказван от спецслужбите в различни страни. Според предварителната стратегия съветът от разработчиците трябва да се събере веднага и да поеме управлението на компанията.