Медия без
политическа реклама

Българите са най-благосклонно настроени към Путин и Русия

08 Февр. 2020
Снимка: Архив

В световен мащаб хората изразяват все по-малко увереност в способността на Путин да постъпва правилно по отношение на световните дела. И възгледите на самата Русия отразяват тези негативни оценки за Путин. В повечето от 33-те страни, изследвани от американския център за проучвания "Pew Research Center" през 2019 г., по-малко от половината гледат на Русия благосклонно, а още по-ниско е доверието към руския лидер от двайсет години насам Владимир Путин. Но не така е в България.

62% от българите одобряват Путин – най-високият дял в изследваните страни; а 73 на сто от сънародниците ни гледат благоприятно на Русия, цитира резултати от изследването БГНЕС. Сред източноевропейските страни близки са настроенията само в Словакия - 60 на сто одобрение на Русия. Мнозинството в Литва, Полша, Чехия и Украйна казва обратното. Само една трета от чехите имат положителна настройка към Москва. Любопитно е съотношението в Германия: 33% в бившия Запад имат благоприятен поглед върху Русия, в сравнение с 43% от бившия Изток.

Особено критични към Русия са северноамериканците и западноевропейците. Само 18% от американците и три от десет канадци имат добро мнение. В Западна Европа 31% гледат на Русия положително, като най-негативно настроени са шведите (12 на сто), холандците (23) и британците (26%). Само около една четвърт в Япония и Австралия виждат Русия в добра светлина, контрастирайки с мнозинство от 56% при филипинците. В Индия 49% имат положително мнение.

В Западна Европа отношението към Русия е по-негативно, отколкото бе в началото на миналото десетилетие. През 2011 г. приблизително половината във Франция (53%), Обединеното кралство (50%) и Германия (50%) имат положителни възгледи за Русия. Но след анексирането на Крим през 2014 г. се наблюдава рязък спад на одобрението. 

Възгледите на американците за Русия са в най-ниската си точка за десетилетие. Мненията на руснаците за САЩ за кратко се подобриха след избирането на Доналд Тръмп, но положителните настроения оттогава насам намаляват. Само (29% имат положително мнение за САЩ днес.

Като цяло младите хора по света са по-склонни от по-възрастните да гледат на Русия положително. В Япония, например, половината от тези на възраст от 18 до 29 г. оценяват благосклонно Русия, в сравнение само с 16% от тези над 50. Обратното е в бившия комунистически блок. В България, Чехия и Словакия хората на възраст 50 и повече години са по-изявени русофили от тези между 18 до 29 години. 

Малко хора в световен мащаб изразяват увереност в Путин. 60% от хората в изследваните 33 държави нямат доверие в Путин, що се отнася до постъпките му спрямо световните дела. Особено нисък е процентъто в Северна Америка и Западна Европа. В бившата съветска република Литва седем на десет души нямат доверие в Путин, а в Украйна - осем от десет. 62% от българите обаче имат доверие в руския лидер – най-високият дял сред всички изследвани страни.

В САЩ има известно разделение между републиканци и демократи, когато става дума за Путин. Сега републиканците са с 21 пункта по-положително настроени към руския лидер от демократите (31% срещу 10%), което е най-широкото партийно различие по този въпрос, откак се прави проучването на „Pew Research Center“.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата