Черно море е заплашено от екокатастрофа заради потъването на два руски танкера с нефтопродукти. "Волгонефт-212" и "Волгонефт-239" прекърпяха авария заради буря в Керченския пролив. "Волгонефт-212" се разцепи наполовина и заседна. "Волгонефт-239" е спрял на дрейф.
В резултат на инцидента е започнал разлив на нефтопродукти, като мащабите му засега са неизвестни. Танкерът "Волгонефт-212" е превозвал 4300 тона мазут, съобщи "Интерфакс". Според Shot и Baza толкова е имало и на борда на "Волгонефт-239".
Greenpeace заяви, че разливът на нефтопродукти заплашва Черно море с нова екологична катастрофа. "Ако такова количество гориво се окаже в морето, аварията може да е една от най-големите техногенни катастрофи в акваторията на Черно море", заявяват от организацията пред "Медуза". Оттам припомнят, че през 2007 г. на същото място имаше инцидент с друг танкер от класа "Волгонефт" и тогава в морето се изляха 1600 тона мазут. Това доведе до замърсяване на десетки километри брегова линия и унищожи множество дънни организми, с които се прехранват рибите. Нефтените петна по повърхността на водата пък доведоха до гибелта на множество водоплаващи птици.
"Всичко зависи от преобладаващите ветрове и течения, които в момента се движат на северо-изток, и в сегашните климатични условие ще е много трудно разливът да бъде локализиран", обяснява пред bbc.ru ръководителят на изследователските лаборатории на Greenpeace Пол Джонсън. Според него, "ако корабите потънат, има риск за дългосрочно попадане на нефт и нефтопродукти във водата"
Один моряк погиб на танкере «Волгонефть 212», заявляет МЧС России. Также сообщается о спасении 12 человек. https://t.co/ctx4bBsGqS https://t.co/Tz3TxfOCbY
— Донбасс Реалии (@donbassrealii) 15 декември 2024 г.
"Волгонефт-212" е построен преди 50 години, като през 1990-те той е бил преработен под стандартите "река-море", като е изрязан центърът му. Именно заварката по средата не е издържала вълната, обяснява Телеграм каналът "Крымский ветер".
По данни на руското министерство на извънредните ситуации един моряк от "Волгонефт-212" е загинал, други 12 са спасени. Евакуацията на екипажа на "Волгонефт-239" още не е завършена и не е ясно дали има загинали.
Руският президент Владимир Путин е наредил да се организират спасителна операция и да се ликвидират последиците от разлива на горива в Керченския пролив. Следственият комитет е образувал две наказателни дела за катастрофата на танкерите.
"Волгонефт-239" е собственост на "Волгатранснефт" и е регистриран в Астрахан, а "Волгонефт-212" е регистриран в Санкт Петербург и е собственост на компании от Перм - "КамаТрансОйл" и "Кама шиппинг". Двата танкера са доставяли мазут в пристанище "Кавказ" и са изнасяли гориво от нефтопреработващия завод на "Роснефт".