Бившият сирийски президент Башар Асад не казал дори на най-близките си, че ще бяга в Москва, и няколко часа преди това уверил ръководството на армията и службите за сигурност, че Русия ще прати военна подкрепа, макар вече да е знаел, че това няма да стане.
Това съобщава “Ройтерс”, която пресъздава събитията в последните дни и часове преди падането на режима в Сирия.
Помощниците, служителите и дори роднините на Асад не са знаели, че той планира да избяга в Русия, казаха 14 събеседници на агенцията. Миналата събота, 7 декември, Асад казал на началника на щаба си, че ще се прибере у дома, но вместо това отишъл на летището. Няколко часа по-късно той отлетял със самолет с изключени транспондери до руската авиобаза Хмеймим, а оттам - до Москва. Съпругата му Асма и трите му деца вече го чакаха в руската столица.
В неведение останал и по-малкият брат на президента Махер Асад, който след бягството на държавния глава отлетя с хеликоптер за Ирак, а оттам за Русия, пише агенцията. Братовчедите на президента Ехаб и Еяд Махлуф също били в Дамаск, когато бунтовниците превзеха града. Те се опитали да избягат в Ливан, но колата им попаднала в засада и бунтовниците убили Ехаб и ранили Еяд, казаха ливански и сирийски източници пред Ройтерс. Смъртта на Ехаб не е официално потвърдена.
Премиерът Асад Мохамед Джалали каза пред телевизионния канал “Ал Арабия”, че се е обадил на Асад в събота в 22:30 и му е казал за трудната ситуация. Асад, според Джалали, отговорил: „Ще видим утре“. На разсъмване в неделя премиерът вече не успял да се свърже с президента.
Военната помощ, която Асад обещава на своите сили за сигурност, всъщност никога не пристига: и Москва, и Иран отказаха да спасят режима. На 28 ноември, ден след началото на боевете, Асад посети Москва и поиска военна подкрепа, но Кремъл не пожела да се намеси. Въпреки това, след завръщането си от Москва, Асад казал на своите сътрудници, че Кремъл се е съгласил да предостави военна подкрепа, каза лидерът на сирийската опозиция в чужбина Хади ал Бахра, цитирайки източник, близък до Асад, и служител в региона.
Четири дни след пътуването си до Москва, на 2 декември, Асад се срещна с иранския външен министър Абас Аракчи в Дамаск. Според източник на “Ройтерс” от иранските дипломати бившият президент тогава е признал, че армията му е твърде слаба, за да окаже ефективна съпротива. Той обаче не е настоявал за влизането на ирански войски в страната, осъзнавайки, че подобна операция може да бъде използвана от Израел за нападение срещу ирански войски, казаха двама ирански официални лица.
Когато Асад осъзнал неизбежността на падането си, той поискал убежище в Обединените арабски емирства, но ОАЕ отказали да го приемат заради възможна глобална реакция, казаха трима източника на агенцията, близки до бившия сирийски президент.
Москва не беше готова напълно да се откаже от Асад, каза източник от руски дипломати. Руският външен министър Сергей Лавров ръководил усилията за спасяването му. Той привлякла на своя страна Катар и Турция, които преговаряха с групировката “Хаят Тахрир ал Шам,” за да улеснят бягството.
Хиляди сирийци излязоха тази вечер по улиците на Дамаск, за да отпразнуват падането на режима на Башар Асад. Сирийската мрежа за човешки права призова руския президент Владимир Путин да екстрадира Асад, за да бъде той съден за престъпленията на режима.
Дамаск в эти минуты: тысячи сирийцев празднуют падение режима Башара Асада
— Пан Пачковский (@Q0MT6pFmbVqynsM) 13 декември 2024 г.
Сирийская сеть по правам человека призвала Путина экстрадировать Асада, чтобы он предстал перед судом за все преступления режима. pic.twitter.com/nkLPC89rsy