Медия без
политическа реклама

С Елцин Русия можела да влезе в НАТО

Великобритания обмисляла такава възможност, но се отказала заради алкохолизма му, разкри "Гардиън"

31 Дек. 2019
Борис Елцин се ръкува с американския президент Бил Клинтън
https://russian7.ru
Борис Елцин се ръкува с американския президент Бил Клинтън

Русия е можела да стана асоцииран член на НАТО преди 25 години по времето на руския президент Борис Елцин, ако предложението на британското министерство на отбраната бе получило подкрепа, съобщи вестник "Гардиън", като се позова на секретни данни от „Даунинг стрийт“ 10.

Предложението за промяна на дългогодишния антагонизъм между Изтока и Запада, се съдържа в документи, публикувани днес от Националния архив.

Планът на тогавашния военен министър Малкълм Рифкинд имал за цел да разсее подозренията на Кремъл спрямо разширяването на НАТО на изток. През 1995 г., когато президент на Русия бе Борис Елцин, Студената война бе приключила и Москва се опитваше да се нагоди към новите условия. Според Рифкинд новата категория асоцииран член е била добро решение, тъй като с нея се избягва чл. 5 от договора за НАТО, според който атака срещу една държава е атака срещу всички страни членки.

Но тогавашния британски финансов министър Кен Кларк е отхвърлил идеята като „фарс“ и предложението не е получило подкрепа. "Гардиън" пише, че Елцин е предизвиквал недоверие като надежден партньор заради своя алкохолизъм и влошено здраве. През 1995 г. негови сътрудници му отнели чаша шампанско, след като забелязали, че се държи неадекватно на пресконференция с тогавашния американски президент Бил Клинтън. След три сърдечни удара се очаквало да умре и затова министър-председателят Джон Мейджър авансово подготвил съболезнователна телеграма за смъртта му. В паметна записка на външно министерство се отбелязва: "Елцин е шест години по-стар от средната продължителност на живота на руските мъже  (58) и вече получи два сърдечни удара през последните три месеца и половина".

Запитан за инициативата си, Рифкинд заяви: „Това бе преди Путин. Имахме Горбачов и Елцин, които бяха по-склонни към сътрудничество и наистина искаха сближаване със Запада. Русия подкрепи действията срещу Саддам Хюсеин през първата война в Персийския залив (1990-1991 г. – б.р.)“.

„Опитвах се да намеря начин да кажа, че можем да подкрепим по-тясно сътрудничество с Русия и така ми дойде идеята за асоциирано членство. Въпреки че не се осъществи, тя доведе до Съвета НАТО-Русия, в който Москва участваше в някои срещи на НАТО. За съжаление, когато Путин анексира Крим, това приключи“.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Колко медала ще спечели България на олимпийските игри в Париж 2024?