Медия без
политическа реклама

ЕС и САЩ санкционираха висши руски чиновници заради Навални

02 Март 2021Обновена

Европейският съюз и САЩ почти едновременно наложиха санкции срещу висши държавни служители в Русия заради ситуацията около опозиционера Алексей Навални.

ЕС санкционира "високопоставени длъжности лица", съобщи агенция ДПА, позовавайки се на свой дипломатически източник в Брюксел. 

Според информацията, съответният документ днес е бил приет в писмена форма "и в най-скоро време" ще бъде публикуван в Официалния вестник на ЕС. Без изненада, под ограничителни мерки попадат генералният прокурор на Русия Игор Краснов, началникът на Следствения комитет Александър Бастрикин, шефът на Федералната служба за изпълнение на наказанията (ФСИН) Александър Калашников и командващият Росгвардията Виктор Золотов.

На 22 февруари министрите на външните работи на страните от Евросъюза се разбраха санкциите да са именно върху тези четирима висши руски чиновници. Сега вече е оформено официалното решение. 

Министрите на външните работи на страните от Евросъюза са се разбрали на днешната си среща в Брюксел за разширяване на персоналните санкции срещу Русия във връзка със ситуацията с опозиционера Алексей Навални, съобщават, позовавайки се на дипломатически източници

Ограниченията се налагат заради отговорност на четиримата за нарушаване на човешките права - новия санкционен механизъм на ЕС, наричан още и европейски еквивалент на "Закона Магнитски". Сред мерките срещу тях са замразяване на техни активи в Евросъюза, забрана за влизане и транзитно преминаване през територията на ЕС. 

Санкциите идват, след като на 2 февруари Симоновският районен съд в Москва, по искане на ФСИН, замени условната присъда на Навални по делото "Ив Роше" с ефективна. На 20 февруари градският съд на Москва призна присъдата за законна и тя влезе в сила, а Навални бе преместен тези дни в Изправителна колония №2 в град Покров, независимо от призива на Европейския съд по правата на човека и на редица висши чиновници на Европейския съюз за незабавното му освобождаване.

Още на 15 октомври ЕК включи в санкционния списък - заради отравянето на Навални - директора на Федералната служба за сигурност (ФСБ) Александър Бортников, зам.-началника на администрацията на Путин - Сергей Кириенко, началника на управлението по вътрешна политика към руския президент Андрей Ярин, зам.-министъра на отбраната Алексей Криворучко и Павел Попов, а също и пълномощния представител на Путин в Сибирския федерален окръг Сергей Меняйло.

 

САНКЦИИТЕ ОТ САЩ

Малко след обявяването на санкциите от страна на ЕС, станаха ясни и мерките, които взима американската администрация по казуса "Навални". Ограничителните мерки от страна на САЩ засягат 7 длъжностни лица от руското правителство, заяви на телефонен брифинг представител на администрацията.

"Днес, в рамките на решителните реакции (на американските) ведомства на отравянето и лишаването от свобода на опозиционера Алексей Навални, министерството на финансите налага санкции срещу 7 длъжностни лица от висок ранг в руското правителство. В рамките на тези мерки към финансовото министерство се присъединяват Държавният департамент и министерството на търговията", добави той.

САЩ също така увеличават ограниченията за експорт в Русия и слагат в черния списък 14 институции.

"Днес публикуваме във федералния регистър списъка на 14 институции, спрямо които (ще действат) най-големи ограничения в рамките на експортните норми. Девет от тях са руски, три са от Германия, една от Швейцария, както и един научно-изследователски институт. Всички те са замесени в дейност, противоречаща на американските интереси в сферата на националната сигурност и външната политика", заяви още представителят на администрацията.

Още по темата