- Съветът на ЕС прие общи стандарти за пътуване в засегнатите от коронавирус райони в Европа, както и за пътуващите от трети държави до ЕС, предадоха световните медии. По предложение на Германското председателство, Европейският център за профилактика и контрол на заболяванията (ECDC) ще публикува и актуализира ежеседмично карта, която категоризира регионите на ЕС като зелени, оранжеви и червени зони в зависимост от процента на инфекция с Covid-19. Ще има и сиви зони, в които ще влизат страни, за които не са предоставени достатъчно данни. Държавите от ЕС също се договориха да предоставят навременна информация на своите съседи за нови ограничения - ако е възможно 48 часа предварително. На сайта Re-open EU ще може да бъде проверена актуалната информация.
В зелените зони ще влизат страните, в които през последните 14 дни новозаразените са под 4%; в оранжевата зона влизат страни с по-високи нива на заразяване, а в червено ще бъдат отбелязвани страните с изключително високи нива на новозаразени.
С тази карта се цели пътуванията между държавите от ЕС да не бъдат спирани, както стана през пролетта, а пътуващите до оранжеви и червени зони ще бъдат изследвани и поставени под карантина.
- Русия съобщи за нов рекорд в смъртните случаи от коронавирус от началото на пандемията - 244 през последните 24 часа. Рекорд има и при новозаразените - почти 14 000. Русия е четвъртата най-силно засегната държава в света по брой инфекции след САЩ, Индия и Бразилия - с общо над 1,3 милиона случая.
- Норвегия ще предостави безплатно ваксина срещу Covid-19 на своите граждани като част от националната програма за ваксинация в страната, заяви норвежкото правителство.
Норвегия, която е част от единния европейски пазар, но не е член на Европейския съюз, заяви през август, че ще получи достъп до ваксините, които ЕС получава чрез сделки, договорени с фармацевтични компании, припомня Ройтерс.
"Искаме колкото се може повече хора да получат достъп до безопасна и ефективна ваксина. Ето защо ваксинацията ще бъде безплатна“, заяви премиерът Ерна Солберг в изявление.
Жена на 89-годишна възраст почина в Нидерландия, след като е била реинфектирана с COVID-19, се казва в съобщение на лекарите за клиничния случай, публикувано на уебсайта на Oxford University Press. Нидерландското издание BNO отбелязва, че този случай е първата смърт в света след повторно заразяване.
Жената е страдала от форма на заболяване на кръвните клетки и имунодефицит. Тя се е разболяла за втори път около два месеца след като е била диагностицирана за първи път с COVID-19. Няколко дни по-късно състоянието ѝ се влошило силно и две седмици след постъпването в болницата тя е починала.
В края на август вирусологът Марион Копманс заяви, че в Нидерландия за първи път е регистриран повторно инфектиран възрастен пациент с отслабена имунна система.
Американец на 25 години също е бил инфектиран два пъти с коронавируса, потвърдиха учени в щата Невада. Това е първият потвърден случай на повторно заразяване с вируса в САЩ и петият потвърден случай на повторно заразяване в световен мащаб, съобщава NPR.org.
Случаите подчертават важността на социалното дистанциране и носенето на маски, дори ако преди това човек е бил заразен с вируса, и повдигат въпроси за това как реагира на вируса човешката имунна система.
Същевременно американската компания Johnson & Johnson прекрати опитите за създаване на ваксина срещу коронавирус поради идентифицирано "необяснимо заболяване" на един от участниците в тестовете. Изявлението беше публикувано в понеделник на уебсайта на компанията.
"Временно спряхме разпределение на дозите от ваксината срещу COVID-19 във всички наши опити, включително третата фаза, поради необяснима болест при участник в проучването", се казва в прессъобщението. Както отбелязват в компанията, изследването и оценката на състоянието на пациента се извършва от Независимия комитет за наблюдение на данните и безопасността на изследователските субекти (DSMB), както и от редица медицински специалисти.
Според данните, представени на 25 септември на уебсайта на електронната научна библиотека medRxiv, ваксината, разработвана от американската компания, е причинила траен имунен отговор през първата фаза и първия етап от втората фаза на клиничните изпитвания.
Johnson & Johnson започна третата фаза на клиничните изпитания на своята ваксина на 23 септември. В проучването участват 60 000 доброволци в осем държави на три континента. Компанията се надява, че ако ваксината докаже своята ефективност и безопасност, тогава първите партиди ще бъдат на разположение за сертифициране в началото на 2021 г.
- Мексико потвърди първия случай на пациент с Covid-19 и грип едновременно. Д-р Хосе Луис Аломия Зегара, главен епидемиолог в мексиканското министерство на здравеопазването, съобщи, че става въпрос за 54-годишна жена с редица придружаващи заболявания. Тя е хоспитализирана и е в стабилно състояние. Преживяла е рак, страда от автоимунно заболяване, хронични белодробни проблеми, както и затлъстяване. Д-р Зегара каза, че жената за първи път е проявила симптоми на Covid -19 в края на септември и е била хоспитализирана. Тя се оказва с положителна проба на 2 октомври. Пациентката е лекувана за коронавирус и по-късно е изписана от болницата, след като състоянието й се подобрява. На 8 октомври жената отново е с треска и дихателни проблеми и е приета за втори път в болницата. Пациентката дава положителен резултат както за Covid -19, така и за сезонен грип.
От началото на пандемията министерството на здравеопазването на Мексико потвърди над 817 000 случая на Covid -19 с поне 83 781 смъртни случая. Страната е на четвърто място по смъртност от коронавирус в света, според изчисленията на университета "Джон Хопкинс".
- Чешката република налага нова серия от ограничителни мерки в отговор на рекордния скок на инфекциите, съобщи премиера на страната Андрей Бабиш.
От полунощ на 14 октомври всички ресторанти, барове и клубове ще бъдат затворени до края на извънредната ситуация. Всички училища ще бъдат затворени до 1 ноември. Учебни занятия ще имат право да посещават само деца на лекари, медицински сестри и работещите на първа линия. Детските градини ще останат отворени.
"Ако средният брой на заразените за седмица намалее до 0,8, мерките ще бъдат облекчени“, добави Бабиш. "Виждаме, че нарастващата тенденция тук има същите параметри като в Израел или Обединеното кралство, където са въведени всеобхватни мерки. Те трябва да бъдат въведени и тук, нямаме друг шанс“, каза министърът на здравеопазването Роман Примула.