Медия без
политическа реклама

Нидерландия призова ЕС да спре безвизовия режим с Грузия

Каспар Велдкамп
EPA/BGNES
Каспар Велдкамп

Министърът на външните работи на Нидерландия Каспар Велдкамп отправи призив към Европейския съюз за временно спиране на безвизовия режим за граждани на Грузия, въведен през 2017 г. Това се случва в контекста на нарастващот политическо напрежение в страната, включително арести на опозиционни фигури, насилие срещу протестиращи и журналисти, както и спорни действия на правителството, които предизвикват критики от международната общност.

Каспар Велдкамп осъди действията на грузинските власти, които според него противоречат на основните демократични принципи. Той подчерта, че правителството в Тбилиси трябва да разбере, че „поетият от него път ще има своята цена“. Изказването му идва след масови протести в Грузия, предизвикани от решението на правителството да замрази преговорите за членство в ЕС. Според данни на грузинското МВР, повече от 300 души са задържани по време на демонстрациите.

Премиерът на Грузия Иракли Кобахидзе, ръководител на проруската партия „Грузинска мечта“, обвини опозицията в провокиране на безредици.

Нидерландия не е единствената държава, предприела действия срещу грузинските лидери. Балтийските страни вече наложиха ограничения за пътуване на високопоставени грузински политици, включително основателя на „Грузинска мечта“ Бидзина Иванишвили. Освен това, Украйна въведе санкции срещу Иванишвили и други представители на властта, обвинявайки ги в „предателство на интересите на Грузия и нейните граждани“.

Велдкамп също се обърна към Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) с искане да разследва действията на грузинските власти. Въпросът ще бъде разгледан на среща на Съвета на министрите на външните работи на ОССЕ в Малта.

Ако ЕС приеме предложението за спиране на безвизовия режим, това ще представлява сериозен удар по международните амбиции на Грузия. Ограничаването на свободата на движение за гражданите ще повлияе не само на икономическите връзки със страните от ЕС, но и на общественото доверие в европейската интеграция.

Призивът на Нидерландия и реакцията на други европейски държави подчертават нарастващата загриженост относно политическата ситуация в Грузия. Въпросът за спазване на демократичните стандарти става ключов за бъдещето на грузинската евроинтеграция. Страната е изправена пред критичен избор: да се придържа към европейските принципи или да рискува международна изолация и санкции.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Нидерландия, Грузия

Още по темата