Европейската комисия издаде нови практически съвети, за да се гарантира, че мобилните работници в рамките на ЕС, и по-специално онези, които упражняват възлови професии в борбата с пандемията от коронавируса, могат да стигнат до своето работно място. Това включва работещите в секторите на здравеопазването и храните, както и на други основни услуги, като грижите за деца, грижите за възрастни хора и служителите, които са от решаващо значение за предоставянето на комунални услуги, без обаче да се ограничава до тях. Заедно с Указанието относно временното ограничение на неналожителните пътувания до ЕС, което също се публикува днес, тези практически съвети се издават в отговор на исканията, отправени от лидерите на ЕС на 26 март, и имат за цел да се намери решение на практическите затруднения на гражданите и фирмите, засегнати от мерките, предприети за ограничаване на разпространението на коронавируса, както и на националните органи, изпълняващи мерките.
В публикуваните насоки се определят видовете работници, упражняващи критични професии, за които се счита, че е особено важно да продължат да се движат свободно в ЕС. Сред примерите за такива работници са: приложните специалисти в областта на здравеопазването, персоналът, грижещ се за деца и стари хора, учените в сектори, свързани със здравеопазването, хората, необходими за инсталиране на медицински изделия от критично значение, пожарникарите и полицейските служители, транспортните работници, както и лицата, работещи в сектора на храните. Комисията приканва настоятелно държавите членки да въведат специални необременяващи и бързи процедури, за да се гарантира безпроблемното преминаване на такива погранични работници, в това число и пропорционален здравен скрининг.
Наред с определянето на тези специфични категории работници, в насоките се пояснява също така, че държавите членки следва да позволяват на пограничните работници като цяло да продължават да пресичат границите, ако работата в съответния сектор е все още разрешена в приемащата държава членка.
Що се отнася до сезонните работници, особено в сектора на селското стопанство, държавите членки се приканват да обменят информация относно различните си нужди на техническо равнище и да въведат специални процедури за гарантиране на безпрепятственото преминаване на такива работници, за да се отговори на породения от кризата недостиг на работна ръка.