Агентите на ФБР, които претърсиха имението на бившия президент Доналд Тръмп в Мар-а-Лаго, са открили 11 папки с класифицирани документи, включително някои, маркирани като строго секретни и които трябва да бъдат достъпни само в специални правителствени съоръжения, съобщи The Wall Street Journal.
ФБР е иззело около 20 кутии с предмети, класьори със снимки, ръкописна бележка. В списъка е включена и информация за „президента на Франция“.
„Администрацията на Байдън очевидно се опитва да ограничи щетите след неуспешната им акция, при която иззеха книгите с картинки на президента, ръкописна бележка и разсекретени документи“, каза говорител на Тръмп и добави: „Тази атака в дома на президента Тръмп беше не просто безпрецедентна, но и ненужна.“
Служителите на ФБР са се надявали да открият секретни документи, свързани с ядрени оръжия, съобщи часове по-рано Washington Post.
Изданието отбелязва, че обискът показва голямата загриженост на настоящите власти за класифицирана информация, която според тях може да попадне в неподходящи ръце. Източниците на вестника не уточняват каква информация са очаквали да намерят агентите на ФБР и дали става дума за ядрени оръжия, принадлежащи на САЩ, или на друга държава. Не става ясно и дали са открити такива документи.
Според бившия ръководител на службата за контраразузнаване на Министерството на правосъдието Дейвид Лауфман властите най-вероятно са се опитали да върнат по най-бързия начин секретна документация, която може да причини сериозни щети на сигурността на САЩ. „Ако това е вярно, може да се приеме, че нивото на секретност на материалите, незаконно изнесени в имението на Тръмп Мар-а-Лаго, може би е най-високото“, обяснява Лауфман пред изданието. „Ако ФБР и Министерството на правосъдието смятат, че в Мар-А-Лаго все още има строго секретни материали, те ще работят като луди, за да ги върнат възможно най-бързо“, добавя той.
Бивши служители на американското разузнаване съобщават, че сътрудници на администрацията на Тръмп постоянно са злоупотребявали с класифицирана разузнавателна информация, включително такава за Иран. Подобна информация е попадала в длъжностни лица, които не са имали необходимото ниво на достъп. На първо място става дума за имейли и телефонни обаждания от чуждестранни лидери.
Още през пролетта Тръмп и обкръжението му са получили призовки във връзка с разследването за неправомерно боравене с документи. Служители на реда посетиха Мар-а-Лаго няколко седмици след това и екипът на бившия президент е предал някои документи. Според източници на вестника, сред тях са били данни за електронното разузнаване, но точният характер на информацията не е ясен.
Разследването има за цел да установи дали бившият държавен глава или неговите помощници са укрили секретни или други правителствени документи, които трябва да бъдат върнати. Правоохранителните структури обсъждат този въпрос от няколко месеца и редица служители имат подозрения, че обкръжението на Тръмп не казва истината.
Министърът на правосъдието на САЩ Мерик Гарланд заяви в четвъртък, че е внесен иск в съда за разсекретяване на документите, свързани с претърсването на имението на Тръмп. Ако заповедта за обиск бъде публикувана, отбелязва Washington Post, тя вероятно ще съдържа общо описание на това какви материали са търсили агентите в Мар-А-Лаго и с какви престъпления може да са свързани. Може да бъде публикуван и списък на иззетите вещи.
В понеделник ФБР проведе обиск в имението на Тръмп Мар-а-Лаго в рамките на разследване по дело за неправилно боравене с документи. Агентите на Бюрото са се съсредоточили върху офиса на Тръмп и върху помещенията, където бившият президент живее, когато отсяда във Флорида. Според сина на бившия държавен глава Ерик Тръмп, ФБР не е открило нищо уличаващо, конфискувайки някои вещи на членове на семейството и снимки.
Гарланд обясни, че лично е взел решението да се претърси имението на бившия президент. Той обаче отказа да разкрие мотивите за подобна мярка.
Самият Тръмп заяви в своя публикация в социалните медии, че въпросът за ядрените оръжия е измама, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
Преди два дни Доналд Тръмп отказа да свидетелства по гражданското разследване в щата Ню Йорк за бизнес делата му, като се позова на Петата поправка. При клетвените си показания пред прокурорката на Ню Йорк Летиша Джеймс Доналд Тръмп се е позовал 440 пъти на правото си да не отговаря на въпроси. Според неговия адвокат Рон Фишети единственият отговор, даден от клиента му, е бил да съобщи името си. Джеймс води от 2019 г. насам разследване срещу Тръмп по подозрение в данъчни измами.