Европа да купува повече втечнен природен газ от САЩ. Такава идея роди председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен след неформалната среща на европейските лидери в Будапеща. Тя дори каза, че вече е споделила намерението си с Доналд Тръмп вчера, когато двама разговаряха за първи път след преизбирането му, обсъждайки "общите интереси“ между ЕС и САЩ.
По време на предизборната си кампания Тръмп, защитавайки местната икономика, твърдо заяви намерение да наложи до 20 % мито върху вноса. Реално това е търговска война, която още не е започнала. Брюксел умува за отговор, който да накара Тръмп да преговаря. Именно на този фон дойде изявлението на Фон дер Лайен. Запитана относно бъдещите действия на американския президент, тя отговори: "На първо място: Ангажирайте се. На второ място: обсъдете общите интереси. След това пристъпете към преговори“. И уточнявайки, че все още ЕС консумира руска енергия, добави: „Защо да не я заменим с американски втечнен природен газ, който е по-евтин за нас и сваля цените на енергията ни? Това е нещо, което можем да обсъдим, също и когато става въпрос за търговския ни дефицит“.
Вероятно фон дер Лайен черпи вдъхновение за потенциалната сделка от своя предшественик Жан-Клод Юнкер, който през 2018 г. сключи козметично примирие с Тръмп, коментира "Политико". Тогава ЕС избегна повече мита, като увери, че Европа ще улесни вноса на втечнен природен газ, а и на повече американска соя. Всъщност ЕК няма реална власт при определянето на покупките им. Но Тръмп прие, парадирайки после с данни, че европейските покупки от САЩ се увеличават.
Лоран Русекас, изпълнителен директор за газовите пазари в стоковия гигант S&P Global, коментира пред "Политико", че всяка подобна сделка за изкопаемите горива вероятно ще бъде повече политика, отколкото енергия. „ЕС не купува втечнен природен газ - има глобален пазар на втечнен природен газ и купувачите на втечнен природен газ имат свои собствени договори. Със сигурност е възможно да се сключи меморандум за разбирателство, но в крайна сметка в миналото това е било начин да се постави политическа обвивка около нещо, което е било осигурено от пазара. В момента ЕС купува толкова втечнен природен газ, колкото е необходимо на пазара“, каза той.
Trump is gonna use US LNG as a geopolitical bargaining chip 🇺🇸 🚢
— Stephen Stapczynski (@SStapczynski) 8 ноември 2024 г.
🇪🇺 Ursula von der Leyen, president of the European Commission, said they floated the idea of replacing Russian LNG with US LNG
📈 The US is the world’s top LNG exporter, and production will double by 2030 pic.twitter.com/rVzc1VLt3l
Германският канцлер Шолц също показа оптимизъм за взаимоотношенията с Тръмп: „В крайна сметка растежът и силата на САЩ зависят и от факта, че те търгуват с целия свят, и то в двете посоки. От тази гледна точка смятам, че са налице основите за разработване на обща политика“.