Медия без
политическа реклама

Фортуна започна да полага тръбите на Северен поток 2 в датски води

Германия и Русия не се съобразяват нито с американските санкции, нито с призивите на ЕП

06 Февр. 2021
РИА Новости

Корабът "Фортуна" е започнал да полага тръбите на "Северен поток 2" в датски води, съобщи операторът на проекта Nord Stream 2 AG, цитиран от РИА Новости. 

На 24 януари  започна работа по възобновяването на строителството на тръбопровода. В датските води е необходимо да се положи участък от 120 километра, след което ще има още 28 километра - във водите на Германия.

Според изявление на Nord Stream 2 AG, Фортуна успешно е завършила своите морски изпитания и е започнала полагането на тръби в събота. Работата се извършва в съответствие с всички необходими разрешителни, твърди компанията и обеща допълнителна ивфромация за бъдещите си планове. 

Всичко това се случва при натиск от страна на САЩ за спирането на строителството на газопровода. Европейският парламент пък призова Германия да прекрати проекта и обвърза това с отношението на Русия към Навални. 

Няколко фирми, включително германска, швейцарска и норвежка се отказаха от участие заради страх от сериозни проблеми със САЩ. 

Германия прави всичко възможно обаче да приключи проекта. Само преди дни канцлерът Ангела Меркел даде да се разбере, че няма намерение да прекрати дейностите по газопровода и обяви, че се готви за преговори с Джо Байдън.

Държавният департамент от своя страна също даде да се разбере, че САЩ са готови дори са усилят санкциите.

 

"Сега" припомня: 

Само преди два дни Държавният департамент на САЩ заяви, че газопроводът "Северен поток 2", който ще пренася природен газ от Русия до Германия през Балтийско море, и втората линия на "Турски поток" подкопават трансатлантическата сигурност.

„Северен поток 2“ и втората тръба от „Турски поток“ се създават с цел да се увеличи влиянието на Русия върху нашите съюзници и партньори и да се подкопае трансатлантическата сигурност. САЩ ще продължат да работят със съюзници и партньори, за да гарантират, че Европа разполага с надеждно, диверсифицирано енергийно снабдяване, което не засяга колективната ни сигурност “, обяви на брифинг говорителят на Държавния департамент Нед Прайс. "Ще наблюдаваме действията за завършване или сертифициране на тръбопровода Северен поток 2 и ако такива действия се осъществят, ще вземем решения относно приложимостта на санкциите “, каза още той.

Само преди дни пък бе обявено, че корабът "Фортуна" е възобновил полагането на тръбите на газопровода "Северен поток 2" в датски води. На практика това означаваше, че нито санкциите на САЩ, нито няколкото откази на фирми, включително гераманска, швейцарска, датска, норвежка, са успели да спрат проекта. 

Още няколко дни по-рано германското правителство обяви, че приема за сведение и резолюцията на Европейския парламент, призоваваща за спиране на строителството на газопровода "Северен поток 2" поради ареста на Алексей Навални. Това  заяви говорителят на кабинетът Стефан Зайберт.

Депутатите от Европейския парламент приеха резолюция във връзка с ареста на Навални, в която настояват Европейският съюз "незабавно да възпрепятства завършването на проекта" Северен поток 2 ", както и" разумно да засили "ограничителните мерки срещу Руската федерация във връзка с задържането му.

На практика обаче Германия не е съгласна да спре проекта на каквото и да е основание. Независимо от силният натиск на САЩ и поредицата, включително и реални санкции, то проекта продължава. Наскоро приключи работата в изключителната икономическа зона на Германия.

"Северен поток-2" е тръбопровод под Балтийско море на стойност 10 милиарда евро и ще удвои доставките на руски природен газ до Германия, най-голямата икономика в Европа. Той отдавна е в полезрението на САЩ, и по-специално на администрацията на вече бившият американски президент Доналд Тръмп, която яростно критикуваше европейските държави за тяхната енергийна зависимост от Русия.

Не е ясно дали ще има някаква промяна в тази позиция на новия държавен глава Джо Байдън. Германия се надява на смекчена позиция, но повечето наблюдатели прогнозират, че това едва ли ще се случи. Припомня се, че още докато беше вицепрезидент, Байдън каза, че с тръбопроводи по дъното на Балтийско море Европа "ще стане още по-зависима" от руското синьо гориво. Той посочи втечнения природен газ от САЩ като най-добрата алтернатива на руските доставки.

"Северен поток 2" предвижда полагане на две тръби с общ капацитет 55 млрд. куб. метра годишно от руското крайбрежие през Балтийско море до Германия. Той също така ще премине през териториалните или изключителни икономически зони на Финландия, Швеция и Дания.

Проектът се изпълнява от компанията Nord Stream 2 AG, чийто едноличен акционер е руската държавна корпорация "Газпром". Европейските партньори - Royal Dutch Shell, OMV, Engie, Uniper и Wintershall - финансираха половината от строителството, с до 950 милиона евро всяка.

Против "Северен поток 2" са Украйна, която се страхува да загуби приходи от транзита на руски газ, САЩ, които активно рекламират своя втечнен природен газ в ЕС, както и Полша, Латвия и Литва, които смятат проекта за политически

Ключови думи:

фортуна

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?