Американските власти разшириха рязко санкциите срещу Руската федерация, като по-специално се въвеждат ограничения срещу кораба "Фортуна", който участва в изграждането на газопровода "Северен поток-2", и неговия собственик, компанията KVT-Rus. Това се съобщава на уебсайта на Министерството на финансите на САЩ, предава БГНЕС.
Освен това в списъка на санкциите влизат руската компания "Рустанкер", както и танкерите "Максим Горки" и "Сиера", които според Вашингтон плават под руски флаг.
Новината беше потвърдена и от шефа на Държавния департамент Майк Помпейо. "KVT-RUS е санкциониран съгласно раздел 232 от Закона CAATSA за съзнателна продажба, лизинг или предоставяне на Руската федерация на стоки, услуги, технологии, информация или подкрепа за изграждането на руски енергийни експортни тръбопроводи", заяви Помпейо. Американският дипломат посочи също така, че финализирането на "Северен поток 2" ще "лиши Украйна от жизненоважни приходи и ще я отвори за по-нататъшни руски агресивни действия, като същевременно ще предостави средства за използване на природните ресурси като инструмент за политически натиск и злонамерено влияние срещу Западна Европа".
След като по-рано днес германският концерн Bilfinger SE реши да откаже участие в проекта "Северен поток-2", швейцарската компания Zurich Insurance Group също спря да предоставя застрахователни услуги, подлежащи на санкции от САЩ във връзка с изграждането на газопровода.
Както писа вчера Handelsblatt, американците са уведомили федералното правителство на Германия и други европейски партньори за новите си действия. По този начин за първи път САЩ не само заплашват със санкции, но и реалнo ги налагат
Основание за решението на САЩ за санкциите е „Законът за противодействие на противниците на Америка чрез санкции“ (CAATSA), в който американците решиха да включат „Северен поток 2“ и „Турски поток“, предава Агенция Фокус. Документът е приет в САЩ през 2017 г., той предвижда използването на ограничителни мерки от правителството на САЩ срещу тези държави, които сключват големи договори с Русия за закупуване на оръжия и военна техника. „Целта на подобни санкции е да накарат Русия да плати за злонамереното си поведение“, заявиха от Държавния департамент.
Handelsblatt пише, че все още не се знае какво въздействие ще имат американските санкции срещу „Фортуна“. Източници на вестника в бизнес средите отбелязват, че руската страна е направила всичко възможно да гарантира, че нейните тръбопроводи не са засегнати от санкциите.
През декември 2020 г. московското микропредприятие „КВТ-Рус“ стана новият собственик на съда за полагане на тръби. Преди това собственик беше Universal Transport Group LLC, която закупи кораба от хонконгската Strategic Mileage в началото на октомври 2020 г.
Проектът "Северен поток 2" предвижда изграждането на два тръбопровода с общ капацитет 55 милиарда кубически метра годишно от брега на Русия през Балтийско море до Германия.
Фортуна е закотвена в германското пристанище Росток от 15 януари, предава ТАСС. По-рано датската морска администрация обяви, че тръбата за полагане на тръби "Фортуна", снабдителният кораб "Балтийски изследовател" и корабът "Мурман" ще положат газопровода в изключителната икономическа зона на Дания, считано от 15 януари. През декември 2020 г. операторът на проекта Nord Stream 2 AG възобнови полагането на тръбопровода, като изгради 2,6 км тръбопровод в изключителната икономическа зона на Германия с помощта на баржата Фортуна. Към днешна дата газопроводът е завършен на 94%.
В същото време световните агенции предават, че "Газпром" предупреждава в проспект за емитиране на еврооблигации, че има риск газопроводът "Северен поток 2" да бъде замразен или напълно изоставен заради трудности като политически натиск над проекта. Според "Ройтерс" в документа пише: "Докато изпълняваме нашите големи международни проекти като "Северен поток 2", се изправихме пред - и продължаваме да се сблъскваме с - рискове, свързани с промени в политическите условия в различни райони, свързани с тези проекти. При извънредни обстоятелства, включително заради политически натиск, подобни промени може да доведат до замразяване или прекратяване на проект."