Медия без
политическа реклама

Германия изключва последните си три АЕЦ

Само 28% от населението подкрепя отказа от ядрена енергетика заради страх за доставките

15 Апр. 2023
Pixabay

"Германия изключва последните си три атомни електроцентрали, слагайки край на програма от шест десетилетия", пише Economic.bg, като цитира Reuters.

Реакторите Isar II, Emsland и Neckarwestheim II ще бъдат спрени завинаги в събота полунощ, тъй като Берлин прие плана си за напълно възобновяемо производство на електроенергия до 2035 г. Германия реши окончателно да се откаже от ядрената енергия след тежкия инцидент с японската АЕЦ "Фукушима" през 2011 г., но все отсрочваше плановете за поетапно спиране. 

Последното отлагане бе миналото лято, след като нахлуването на Москва в Украйна накара Германия да спре вноса на руски изкопаеми горива. Цените скочиха и имаше страхове от енергиен недостиг по света, но сега Германия отново е уверена в доставките на газ и разширяването на възобновяемите източници.

Ядрената енергетика на Германия започна с пускането в експлоатация на реактора Kahl през 1961 г. През 90-те години обединена Германия вече разполага със 17 енергоблока, даващи една трета от цялата електроенергия на страната. 

През следващото десетилетие коалиционното управление, включващо Зелените, прие закон за постепенно спиране на всички реактори до около 2021 г. Водените от консерваторите правителства на бившия канцлер Ангела Меркел правеха зиг-заги по въпроса - до катастрофата във Фукушима. 

Последните три АЕЦ са дали само 5% от производството на електроенергия в Германия през първите три месеца на годината, според Министерството на икономиката. 

Все пак две трети от германците подкрепят удължаването на живота на реакторите или рестарта на стари централи и само 28% подкрепят постепенното спиране, показа проучване на института Forsa по-рано тази седмица.

Правителството казва, че доставките са гарантирани след спирането на АЕЦ и че Германия ще остане износител на ток. 

Но привържениците на ядрената енергия настояват, че без АЕЦ Германия няма да успее да постигне целта си да стане неутрална по отношение на парникови газове във всички сектори до 2045 г., тъй като вятърната и слънчевата енергия няма да покрият напълно търсенето.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Германия, АЕЦ "Козлодуй"

Още по темата