Медия без
политическа реклама

Германия одобри тестове върху хора на ваксина за COVID-19

Китай: Коронавирусът мутира в поне 30 различни варианта

22 Апр. 2020Обновена
ЕПА/БГНЕС

- Германия даде разрешение за провеждането на тестове върху хора на ваксина срещу коронавируса, предадоха информационните агенции. Това ще бъде четвъртото подобно изпитание на кандидат за потенциална ваксина срещу COVID-19. Тя е разработена от местната компания BioNTech. На първия етап от изпитанията препаратът ще бъде тестван върху 200 здрави доброволци на възраст между 18 г. и 55 г., а на втория етап - върху хора, при които има висок риск от заразяване с COVID-19. BioNTech си сътрудничи с фармацевтичната компания Pfizer за разработването на ваксината, която е наречена BNT162. Тестове на ваксината са планирани и в САЩ, но след като регулаторните органи там разрешат.

Учените ще проверят дали участниците образуват антитела срещу Sars-CoV-2, писа сп. "Шпигел". Съвместимостта на ваксината беше предварително тествана при експерименти върху мишки. В тестовете с животни учените разбират каква доза е вероятно необходима и дали ваксината трябва да се прилага веднъж или два пъти. На тези въпроси ще се отговори по-подробно в клиничното изпитване, което сега започва.

За това проучване ще са необходими поне три до пет месеца, смятат експертите. Трябва да има сигурност коя доза е правилна и колко поносима е ваксината, преди да започнете по-голямо, последващо клинично изследване. Шефът на BioNtech Угур Сахин очаква първите резултати от проучването в края на юни.

 - Изследване в Китай показва, че медиците значително подценяват общата способност на вируса на COVID-19 да мутира, както и че негови разновидности са засегнали различни части на света. Това от своя страна пък води до трудности при намирането на цялостно лечение. Това са изводи от изследване,  проведено от професор Ли Ланджуан и негови колеги от университет в Ханчжоу, Китай и публикувано на уебсайта medRxiv.org, предава БГНЕС.

Екипът на Ли анализира проби от 11 случайно избрани пациенти с коронавирус от Ханчжоу, където има 1264 съобщени случая и след това тества колко ефективно могат да заразят и убият клетките. Открити са над 30 различни мутации, от които 19 преди това са били неразкрити.

"Sars-CoV-2 е придобил мутации, способни да променят съществено своята патогенност", пише Ли в статията. Екипът откри, че някои от мутациите могат да доведат до функционални промени в протеина, който използва, за да се прикрепи към човешките клетки, съобщава South China Morning Post .

Инфектираните от екипа на Ли клетки с COVID-19 щамове, носещи различни мутации, от които най-агресивните щамове са били генерирани 270 пъти повече вирусен товар от най-слабите щамове. Агресивните щамове убиват човешките клетки най-бързо.

Резултатите показват, че "истинското разнообразие на вирусни щамове все още е до голяма степен недооценено", пише Ли. Проучването може да има бъдещи последици за лечението на коронавирус, тъй като са открити няколко различни щама по целия свят. 

Съединените щати, където има най-голям брой жертви – 42 897 при 799 515 случая на заразени – са поразени от различни мутации. Ню Йорк, който сам по себе си има най-лоша смъртност в САЩ, и източното крайбрежие показват щам на коронавирус, подобен на този, открит в Европа, докато западните щати показват сходства със щамовете, открити в Китай.

- Лекарството против малария хидроксихлорохин не е ефективно срещу коронавируса, обявиха американски учени, цитирани от местните медии. Те опровергават твърденията на президента Доналд Тръмп, че това е успешната терапия срещу заразата. Заключението си експертите правят на базата на наблюденията върху медицинските картони на 368 пациенти, заразени с COVID-19 и лекувани в лечебни заведения към Министерството по въпросите на ветераните в САЩ. 28% от лекуваните с хидроксихлорохин са починали. Фатален изход са имали и 22% от случаите, в които освен това лекарство е даван и азитромицин - друг препарат, който Тръмп обяви, че успешно се справя с коронавируса. 11% е смъртността при болните, на които не е предписан антималарийният препарат хидроксихлорохин. Проучването е платено от Националния институт по здравеопазване в САЩ и от Университета в щата Вирджиния. Експертите, участвали в него, са избрани от Националния институт по здравеопазване в САЩ.

Изводите на учените не са потвърдени от независими експерти и затова не са публикувани в специализирани медицински издания, а само в сайт, използван от научната общност. Това е най-голямото проучване в САЩ върху ефекта на хидроксихлорохин при заразени с COVID-19 пациенти. Учените смятат, че са необходими още изследвания на ефективността на антималарийните препарати при пациенти с коронавирус. 

- Поне 200 000 глоби са наложени в Румъния в рамките на последния месец заради нарушаване на ограничителните мерки, въведени заради коронавируса, предаде Би Би Си. От финансови санкции на нарушителите в хазната са влезли около 78 млн. евро. Глобите за нарушителите варират между 410 и 4100 евро, като средната месечна заплата в страната е около 620 евро. Румънците могат да излизат навън само за работа, за пазаруване и за посещение при лекар. 

Местната власт в западния град Тимишоара задължи хората от днес да носят предпазни маски в обществения транспорт и на закрити публични места. Това е първият град в страната, въвел подобно изискване. Гражданите имат гратичен период от 3 дни, за да се сдобият с маски, след което ще им бъдат налагани глоби. 

- Президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви, че поне 20 американски щата, в които живеят 40 на сто от населението на страната, са обявили готовност за незабавно премахване на санитарните ограничения, наложени заради коронавируса. "20 щата, представляващи 40% от населението на САЩ, обявиха, че правят планове и се подготвят за безопасно възобновяване на икономическата активност в съвсем близко бъдеще. Те искат да се върнат на работа. Страната иска да се върне на работа", каза на брифинг в Белия дом американският президент.

Тръмп обяви също, че САЩ спират издаването на „зелени карти”. Той обясни, че подобни мерки се предприемат поради негативните икономически последици от пандемията с коронавируса в страната. "Борбата срещу невидимия враг засегна работниците - милионите американци, които жертваха работата си, за да се борят с вируса и да спасят живота на нашите съграждани. Ние имаме задължение да върнем и запазим работните им места", каза Тръмп. "За да защитя нашите работници, ще въведа временна забрана за имиграцията в САЩ за 60 дни, след което ще решим дали да удължим този срок в зависимост от икономическата ситуация”, заяви американският президент.

Координаторът на Белия дом за борба срещу разпространението на коронавируса Дебора Бъркс пък твърди, че в много големи американски градове, включително Ню Йорк, се наблюдава подобрение на епидемиологичната ситуация.  В същото време смъртните случаи от коронавируса в САЩ са се покачили с 2 751 през последните 24 часа, показват най-новите данни на университета Джон Хопкинс. САЩ е страната с най-много смъртни случаи в пандемията. Щатите са регистрирали повече от 800 000 потвърдени случаи на COVID-19 от началото на пандемията, според базирания в Балтимор университет, с 44 845 смъртни случая.

- 49-годишният протойерей Александър Агейкин, който бе сред приближените на руския патриарх Кирил почина от коронавирус, предава БГНЕС.

Агейкин, който бе предстоятел на Елоховския катедрален храм "Богоявление", бе настанен в болница с висока температура през Страстната седмица. На Великден той изпадна в кома. От Московска патриаршия потвърдиха информацията и уточниха, че Александър Агейкин е бил зам.ръководител на административния секретариат на Московска патриаршия. 

Само преди две седмици протойерей Александър Агейкин служи с патриарх Кирил, когато той прочете Богородичния акатист в Елоховския катедрален храм. Миналата седмица стана ясно, че част от неговите най-близки сътрудници са заболели от COVID-19 и патриарх Кирил ограничи участието си в богослужението.

Според последните официални информации над 50 са заразените свещенослужители с коронавирус в руската столица. Сред тях е и ректорът на Московската духовна академия. В Русия броят на заразените с коронавирус наближава 60 000, а починалите са почти 600 души. Така Русия заема десето място в световната печална класация, която отчита заболелите от Covid-19.

С над 2 250 000 тествани души в страната Русия отстъпва само на САЩ по брой тествани. 12-милионна Москва е епицентърът на заразата с над 32 000 случая на заразени. Властите в столицата започнаха да наблюдават движенията на всички хора, показващи симптоми на коронавирус, използвайки данните за геолокация от мобилните им телефони. Досега проследяването е било само на потвърдени пациенти с коронавирус, които са изолирани по домовете си. 

Междувременно руски технологичен гигант обяви, че ще предложи безплатни тестове за коронавирус на всички граждани на Москва.

- Американският щат Мисури предяви иск срещу китайското правителство и управляващата комунистическа партия заради това, което нарече умишлена измама, водеща до глобалната пандемия COVID-19, предаде Би Би Си, цитирана от БГНЕС.

"Китайското правителство излъга света за опасността и заразната природа на COVID-19, заглуши ранното подаване на сигнали и направи твърде малко, за да спре разпространението на болестта", заяви генералният прокурор на Мисури Ерик Шмит. "Те трябва да носят отговорност за своите действия".

В съдебният процес се иска обезщетение за загубата на човешки животи, човешкото страдание и икономическите сътресения, настъпили в щата. Китай категорично отрича погрешното управление на кризата. 

Докато чиновниците от Мисури определиха съдебния процес като „исторически“, наблюдателите твърдят, че той ще срещне значителни правни и процедурни пречки, тъй като американският закон дава имунитет на чуждестранните правителства от подобни действия.

- Храмовете във Франция няма да могат да възобновят работата си след премахването на карантинния режим в страната на 11 май и очевидно ще могат да го направят едва от средата на юни. Това е съобщил френският президент Еманюел Макрон по време на видеоконференция с представители на вероизповеданията в страната, предава Франс прес

„Няма да отваряме местата за поклонение на 11 май, за да не бъдем принудени да ги затваряме след две седмици“, цитира Макрон източник от Елисейския дворец. Президентът е заявил, че "няма да има големи религиозни събития до края на лятото". Според Макрон „премахването на карантината е свързано с парадоксална ситуация – гражданите ще получат свобода, но в същото време ще продължим да се страхуваме от вируса. Ето защо е необходимо да бъдем изключително внимателни при планирането на това излизане от режима на самоизолация", подчерта френският лидер.

Според един от участниците в обсъждането - Франсоа Клавероли, председател на протестантската федерация във Франция, „очевидно възобновяването на работата на религиозните центрове ще се случи не в близко бъдеще, а през юни и ще стане в съответствие с установените специални санитарни норми“. Според него, подробностите ще бъдат дадени в правителствения план, който скоро ще бъде оповестен публично.

- Общият брой на заразениете с коронавируса по света вече е 2 565 059, починалите са 177 496, а излекуваните - 686 608, сочат актуалните данни на университета "Джонс Хопкинс". САЩ са най-засегнатата от заразата държава с 825 183 болни, следвани от Испания - 204 178 и Италия - 183 927. Най-много са жертвите на COVID-19 в САЩ -  45 343 души,Италия - 24 648 и Испания - 21 282. 

- Министърът на вътрешните работи на Индия Амит Шах призова медицинската асоциация в страната да се откаже от планирания символичен протест на лекарите. В началото на седмицата Индийската медицинска асоциация призова властите в страната да предприемат необходимите мерки за незабавно прекратяване на насилието и злоуботребата с лекари и медицински работници. Обръщението беше във връзка с редица нападения срещу лекари и медицински сестри по време на пандемията от новия вид коронавирус и отказа на семейството на един от починалите лекари да бъде кремиран. От асоциацията обявиха, че в знак на протест тази вечер всички лекари и медицински работници ще запалят свещ, а акцията е обявена като „бяла тревога“.

„Безопасността и достойнството на нашите лекари на работното им място не са тема за обсъждане. Ние се стремим през цялото време да им осигурим благоприятна работна атмосфера. Уверих лекарите, че правителството на (Нарендра) Моди подкрепя тяхната работа и ги призовах да преразгледат предложението си за протест“, написа в Туитър вътрешният министър. Според последните данни, броят на заразените с коронавирус в Индия е 19 984.

Последвайте ни и в google news бутон