Президентът на Украйна заяви, че Киев е получил от САЩ проекта за новото споразумение за критично важните полезни изкопаеми, което "се различава напълно от предишния рамков документ", съобщи УНИАН. Според Зеленски Украйна не приема предоставената военна помощ като дълг: "Благодарни сме за подкрепата, но това не е кредит, и няма да допуснем това". Това вероятно означава, че Украйна ще отхвърли новия вариант на споразумението.
Украинският президент не влиза в подробности за съдържанието на проекта. "Блумбърг" съобщи, че новият проект на споразумението оформя оказаната вече помощ на Украйна като дълг, който се включва в уставния капитал на фонд за управление на украинските ресурси, в който Украйна ще внася приходите от добива на полезни изкопаеми.
Позовавайки се на документа, "Блумбърг" съобщи, че администрацията на Тръмп ще получава "правото на първия" при инвестиционни проекти като шосета и жп транспорт, пристанища, мини, нефт и газ, както и при добива на критично важни полезни изкопаеми.
Фондът, в който ще се внасят приходите, ще се управлява от Съвет на директорите, в който трима от петимата членове, ще са посочени от Вашингтон.
Украинското правителство трябва да отчислява за фонда 50% от приходите от всички нови проекти. САЩ имат право на цялата печалба плюс 4% годишна лихва, докато инвестициите не се изплатят. Сумата на инвестициите не е посочена. Преди месец Тръмп каза, че Украйна дължи на САЩ 300 милиарда долара, Киев не е съгласен с това число.
Според проекта Киев няма да има право да предлага на други страни участие в течение поне на година. САЩ получават и извънредно право да купуват първи украински метали, минерали, нефт и газ, независимо дали съответният проект е финансиран от фонда.
Споразумението, което не е ограничено във времето, забранява на Киев да продава важни минерали на страни, които са "стратегически конкуренти" на САЩ, съобщава "Блумбърг".
САЩ смятат цялата военна помощ, оказана на Украйна, за свой дял във въпросния фонд.