Медия без
политическа реклама

И Китай обръща гръб на Русия

Британската петролна компания BP напуска "Роснефт" заради руската агресия

27 Февр. 2022Обновена
БГНЕС
Индустриална и търговска банка на Китай

Две големи китайски банки ограничиха финансирането за закупуване на суровини от Русия, съобщи агенция ''Блумбърг''.

Китай и Русия засилиха значително връзките си след анексирането на Крим от Москва през 2014 г. и последвалите западни санкции. За да стимулира растежа си, азиатският гигант увеличи покупките на руски стоки, като около 30 процента от руския петрол и газ сега се продават на Китай. С руската инвазия в Украйна обаче две от най-големите държавни банки в страната Индустриалната и търговска банка и Китайската централна банка ограничиха финансирането за закупуване на руски стоки. Решението е взето поради опасения, че разрешаването на финансиране може да бъде възприето като подкрепа за войната в Украйна и рискува санкции от САЩ и техните съюзници. Според "Блумбърг" този ход е временен.

Индустриалната и търговска банка на Китай е най-голямата банка в света по активи, докато Китайската централна банка е най-голямата търговска банка в страната за търговия с валута. Евентуални санкции от страна на САЩ ще спре достъпа на банките до долара.

France 24 припомня, че докато беше на посещение в Пекин за откриването на Зимните олимпийски игри по-рано през февруари, Путин подписа важни споразумения с китайския си колега Си Дзинпин. Двете страни се договориха да засилят сътрудничеството си във финансовия сектор и в доставките на газ.

Въпреки че Пекин не осъди категорично инвазията в Украйна, действията на Русия не получиха и пълната подкрепа на страната. Китай се въздържа при приемането на резолюцията на ООН в петък, осъждаща руската агресия срещу Украйна и изискваща незабавно изтегляне на нейните войски, на която Русия наложи вето.

В събота китайското посолство в Украйна посъветва своите граждани да се "въздържат от афиширане на своята идентичност", само дни след като каза на напускащите Киев да поставят китайски флагове на превозните си средства.

---

Британската мултинационална петролна и газова компания BP ще се раздели със своя дял от 19,75% в руската държавна петролна компания "Роснефт" заради нападението на Русия над Украйна, предаде Би Би Си. Петролният гигант беше подложен на натиск от правителството на Обединеното кралство да направи този ход след началото на войната в четвъртък.
BP беше предупредена от правителството относно връзките му с Русия в телефонен разговор между министъра на бизнеса и енергетиката Кваси Квартенг и шефа на ВР Бърнард Луни в петък.

Британският петролен бос Бърднард Луни е дълбоко свързан с Русия от години и има две места в борда на "Роснефт", който се състои от 11 души.  Луни напуска борда. "Роснефт" се управлява от Игор Сечин, по-известен като ''заместника на Путин''. Двете компании поддържат стратегическо партньорство, като си сътрудничат в изследванията, както и по петролни и газови проекти като Таас-Юрях в Източен Сибир.

 

Ключови думи:

Китай, Русия, санкции

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?