Пекин иска да разшири присъствието си на световния оръжеен пазар. На фона на отслабващото френско влияние в Западна Африка Китай се стреми да намери нови съюзници и да изгради влияние, коментира АФП, цитирана от Нюз.бг.
Експанзията на западноафриканския пазар на оръжие е промяна в стратегията на Китай, която обикновено съсредоточава продажбите си на оръжие върху други африкански региони. Но Пекин не просто се бори за дял от нов пазар:
Най-големият китайски производител на оръжия Norinco - седмият по големина доставчик на военно оборудване в света - е открил нов офис за продажби в Сенегал. Новината бе отразена от китайските медии с коментари, че разширяването на влиянието на Китай в Западна Африка е предизвикателство към позициите на Русия и Франция.
Norinco вече има офиси в Нигерия, Ангола и Южна Африка. Пекин така планира да открие офиси и в Мали и Кот д'Ивоар, за да допълни продажбите на оръжие с физическо присъствие за поддръжка и ремонт на военна техника, съобщи специализираният новинарски сайт Military Africa.
Сенегал, Кот д'Ивоар и Мали са бивши колонии и исторически са в сферата на влияние на Франция. В Сенегал и Кот д'Ивоар Франция все още е най-големият доставчик на оръжие.
"Китай винаги се е съсредоточавал върху Източна и Централна Африка, но досега не е обръщал внимание на Западна Африка, като една от причините за това е езиковата бариера", казва Данило деле Фаве, специалист по китайската сигурност и изследовател в Международния институт за изследване на сигурността във Верона.
Досега основен конкурент на Франция в Западна Африка бе Русия. Развитието на връзките с Африка "е един от приоритетите на руската външна политика", заяви президентът Владимир Путин през 2019 г.
Русия провежда офанзива на континента, разширявайки търговските връзки и възползвайки се от трайната неприязън на бившите колонии към Франция, като дори бе домакин на среща на върха на африканските лидери в Санкт Петербург през юли.
По нареждане на Москва паравоенната групировка "Вагнер" се прицели в оръжейния пазар на Западна Африка по същото време, когато в Мали и Буркина военните хунти превзеха властта.
Според Деле Фаве обаче "способността на Русия да изнася оръжие страда поради международните санкции, наложени след началото на войната в Украйна".
Пристигането на Norinco в Сенегал показва, че "китайските компании са много опортюнистични и умеят да запълват конкурентни пропуски", изтъква Люк Патей, специалист по китайските икономически отношения в Датския институт за международни изследвания.
Въпреки демонстрацията на единство между Пекин и Москва след началото на войната в Украйна Китай изглежда няма никакви притеснения да влезе в пряка конкуренция с руския си съюзник за пазара на оръжия в Западна Африка.