Беларус предложи да върне 5000 мигранти в родните им страни и призова Европейския съюз да приеме 2000 мигранти, които се намират сега от беларуско-полската граница. Говорителка беларуския президент Александър Лукашенко каза пред държавната информационна агенция БелТА, че той е обсъдил предложението в телефонен разговор с германската канцлерка Ангела Меркел и тя се е съгласила да го дискутира с ЕС.
Минск съобщи, че е осигурен временен подслон за около 1000 мигранти, които се намираха в импровизираните лагери на беларуската граница с Полша, предава Би Би Си. Полша потвърди в сряда, че големият лагер за мигранти от страната на границата на Беларус е започнал да намалява. По-рано заместник-министърът на вътрешните работи на Полша Мачей Воншик каза, че Лукашенко е изпратил автобуси за събиране на мигрантите от границата. Записи от полската гранична охрана показват как хората напускат лагера. Междувременно иракски самолет натовари първите 431 мигранти в полет за Багдад.
Граничната криза достигна точката на кипене във вторник, след като полските сили използваха сълзотворен газ и водни оръдия, за да отблъснат мигрантите, опитващи се да преминат в страната. Някои от мигрантите се опитаха да пробият силно укрепен пропускателен пункт и хвърляха камъни и клони по полските сили. След повече от седмица безизходица, Беларус заяви, че открива временен подслон за мигрантите в транспортен и логистичен център близо до Кузница, където през последните дни се събраха хиляди желаещи да преминат в Полша и Европейския съюз. Беларуската държавна информационна агенция показа снимки на съоръжението, което е оборудвано с матраци, одеяла и пакети с храна. Много от намиращите се там са иракски граждани. Те обаче настояват, че няма да се върнат в Ирак и ще продължат с опитите си да влязат в ЕС.
Полша с подкрепата на ЕС е решена да не допуска мигрантите в блока и предупреди, че граничната и хуманитарната криза може да продължи с месеци.
С ТВЪРД ТОН
Външните министри на страните от Г-7 призоваха Беларус да сложи край на мигрантската криза на границата си с Полша, като я обвиниха, че бездушно е създала тази ситуация и е изложила човешки живот на риск.
"Призоваваме режима незабавно да прекрати агресивната си и експлоататорска кампания, за да се предотвратят по-нататъшни смъртни случаи и страдания", заявиха в съвместно изявление Великобритания, Канада, Франция, Германия, Италия, Япония и САЩ.