Медия без
политическа реклама

Македонският премиер се скри зад парламента по спора за ЕС

Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел успокои Скопие, че нищо страшно няма да му се случи, ако приеме френското предложение

05 Юли 2022
ЕПА/БГНЕС
Шарл Мишел подкани премиера Ковачевски да се престраши за начало на преговорите с ЕС съгласно френското предложение

Парламентът ще реши дали РС Македония ще започне преговори за членство в Европейския съюз, каза македонският премиер Димитър Ковачевски след срещата си в Скопие днес с председателя на Европейския съвет Шарл Мишел, предаде БГНЕС.

Ковачевски съобщи, че правителството ще изпрати до народните представители европейското предложение, двустранния протокол и още един документ.

Според него това ще стане след като приключат политическите консултации. "Мишел беше много ясен, че може да започнем веднага преговори... Парламентът в крайна сметка ще реши дали ще започнем преговори и какви решения ще вземе по този въпрос", каза още Ковачевски.

На днешното правителствено заседание френското предложение не е обсъждано и всеки гражданин на страната може да го види, защото то е публично.

Премиерът на Северна Македония Димитър Ковачевски изрази благодарност към Европейската комисия за европейското предложение за преговорната рамка като основа за започване на преговори за членство в ЕС. Отчете, че предложението е съгласувано със защитата на държавните интереси в спора с България. "Отговорно защитаваме националните интереси в страната и в чужбина. От нас зависи да приемем това предложение и нашите граждани да живеят достойно, по европейски стандарти. Това, което получихме с френското предложение и за което от години се борим, е чиста формулировка за македонския език. Ние, македонците, сме горди с нашата история, с нашия език, с нашата идентичност. Никой няма да може да асимилира македонския народ", каза Ковачевски.

Като труден, но откровен определи разговора си с премиера на Северна Македония председателят на Европейския съвет Шарл Мишел. Той заяви, че Европа ще има по-добро бъдеще със Западните Балкани в Европейския съюз (EС). Мишел посочи, че принципът на добросъседски отношения е основен принцип в ЕС, който важи за всички държави от Западните Балкани. "Никога не сме били толкова близо, македонците имате историческия шанс да кажете „да“ на преговорите, „да“ на ЕС, “да“ за нашите деца. Реформите в страната ще ви доближат до ЕС, ще осигурят просперитет и стабилност. Може да разчитате на нашето уважение и лоялност. Само заедно може да се справяме с предизвикателствата и да преодолеем най-големите пречки", подчерта Мишел.

Той отчете постигнатото до момента като пробив за започване на преговорите. "Ако кажете „да“, ще започне скринингът, преговорните екипи ще бъдат поканени в Брюксел и ясно да говорим за македонския език. Това е вашият език. На македонски език ще бъде преведено цялото законодателство на ЕС. Известни са съображенията на някои страни, свързани с вашата национална идентичност, и трябва да знаете, че аз стоя зад вашата национална идентичност".

През последните дни в столицата Скопие има протести срещу европейското бъдеще на страната. Тълпата скандира антиевропейски и антибългарски лозунги, съдържащи обиди и ругатни. Така например, един македонски „интелектуалец“ нарече „Европа ку.ва“ и сравни Макрон с маршал Петен. Тази вечер също се очаква да има протест. 

И СИНОДЪТ СЕ ОБАДИ

Светият Архиерейски Синод (САС) на Македонската православна църква–Охридска архиепископия (МПЦ – ОА) очаква правителството и всички други социални и политически фактори да се обединят и да изградят стратегия, която напълно съхранява македонската идентичност, македонския език, култура и история в семейството на европейските народи. В съобщението след днешното извънредно заседание, на което е обсъдена актуалната ситуация в македонското общество, Синодът уведомява обществеността, че ако македонската уникалност бъде застрашена под каквато и да е форма, МПЦ - ОА няма да го приеме. "Светият Синод обърна внимание със загриженост на ситуацията, породена от последното модифицирано френско предложение, както и на последиците, които ще произтекат от него, и отново отправя апел за ненакърнимото запазване на македонските национални интереси. Като Синод очакваме правителството и всички останали обществено-политически фактори, участващи в този процес, да се обединят и да изградят стратегия, която да запази изцяло македонската идентичност, македонския език, култура и история в семейството на европейските народи". В същото време Светият Архиерейски Синод на МПЦ - ОА призовава македонския народ и всички граждани в македонското общество към пълно единство, като използват всички демократични средства за запазване на своето съществуване. "Тези, които пък са решили да упражнят правото си чрез протест, трябва да го направят достойно, без насилие и без унищожаване на обществени блага, се казва в съобщението". 

Още по темата