Франция организира втора среща за Украйна и за обсъждане на европейската сигурност, като този път на нея са поканени европейски страни, които не присъстваха в срещата, проведена в понеделник, както и Канада, която е съюзник от НАТО, предаде Ройтерс, като се позова на френски официални представители. Втората среща, организирана от Макрон, приключи около 19 ч. българско време.
България липсваше от първоначалния списък, разпространен снощи. Тази сутрин се разбра, че все пак страната се е преборила за покана от Елисейския дворец. Само румънският временен президент е в Париж, останалите лидери са онлайн.
Премиерът Желязков участва в разговора чрез видеоконферентна връзка. На срещата са поканени и Норвегия, Канада, трите балтийски държави - Литва, Латвия и Естония, Чехия, Гърция, Финландия, Румъния, Швеция и Белгия.
На първата среща Макрон покани Великобритания и шест европейски държави - Германия, Италия, Испания, Дания, Полша, Нидерландия, както и шефовете на Еврокомисията, Европейския съвет и НАТО.
Късно снощи френският президент е заявил пред регионални медии, че ще се срещне с всички 27 страни членки на ЕС.
"България е убедена, че всеки мирен преговорен процес трябва да се основава на принципната позиция, че съдбата на една държава не може да се решава без нейното участие на преговорната маса". Това заяви министър-председателят Росен Желязков в изказването си по време на втората извънредна среща за Украйна, съобщи правителственият пресцентър.
"В същото време България категорично счита, че Европа е естествен съюзник на САЩ и като такъв е задължително да бъде равностоен участник в дипломатическите усилия за постигане на мир в Украйна", подчерта още българският премиер.
Росен Желязков заяви още, че ЕС трябва да остане единен и предвидим в цялостната си подкрепа за Украйна. Премиерът припомни също, че България e последователно ангажирана с общите международни усилия в подкрепа на Украйна, чрез предоставяне на всеобхватна помощ - политическа, военна, икономическа, финансова, хуманитарна и дипломатическа. До момента България, в рамките на своите възможности, е предоставила 10 пакета военно-техническа помощ, съобразена с нуждите на Украйна.
Лидерите на ЕС не взеха решение да пратят войска в Украйна, съобщи президентът на Литва Науседа.
Реакции
Лидерът на ГЕРБ-СДС Бойко Борисов се зачуди по-рано днес откъде журналистите са научили за срещата онлайн, а след това им се скара, че цитират Ройтерс, който написал нещо без източник. "Хайде научете се да си проверявате информацията", викна той на репортерите в парламента.
После обяви, че за България промяната, дошла с Доналд Тръмп, не е проблем. "Това, което новата администрация във Вашингтон го прави, ние го правихме 10 години", смята Борисов. И обясни, че "НАТО без Америка няма никаква стойност". "Общата европейска отбрана е, за да подкрепи НАТО, да стане по-силен. Америка и Европа трябва да работят заедно", добави водачът на ГЕРБ-СДС.
"Мисля, че накрая всичко ще си дойде на мястото. Най-важното е мирът и човешкият живот да бъде запазен. След това в тези преговори, дали ще е замразен конфликтът, във всички случаи ще бъде по-добре от това да умират хора. Иначе Европа ще продължи ангажимента си да подкрепя Украйна", обобщи позицията си Борисов.
Германският военен министър е раздразнен
Германският министър на отбраната Борис Писториус днес стана поредният високопоставен политик в Берлин, който разкритикува продължаващите дискусии в Европа за изпращане на миротворци в Украйна, предаде ДПА.
Той нарече дебата преждевременен на фона на продължаващия конфликт.
След подобни коментари от канцлера Олаф Шолц и министърката на външните работи Аналена Бербок, днес Писториус каза, че „е раздразнен на всякакъв род европейци, които сега са се втурнали да говорят дали са подготвени или не са“.
В качеството си на най-големия европейски член на НАТО Германия със сигурност „ще участва в значителна мироопазваща мисия“, каза министърът пред радио „Дойчландфунк“.
Той обаче заяви, че Европа не трябва да разкрива плановете си и трябва да приеме обща позиция за потенциалните преговори за край на войната в Украйна между американския президент Доналд Тръмп и руския му колега Владимир Путин.
Писториус подчерта, че няма да каже на Тръмп и Путин какво е готов да направи, преди да са проведени преговорите и разкритикува коментарите на британския премиер Киър Стармър за обещанието му да изпрати британски мироопазващи сили в Украйна.
„Времето за публично обсъждане не е дошло“, добави той.