Американският президент Джо Байдън и германският канцлер Ангела Меркел се обединиха по време на разговорите си във Вашингтон около решението да се противопоставят на Русия в използването на енергетиката като оръжие, въпреки съществуващите различия във възгледите на Байдън и Меркел по отношение на почти завършения "Северен поток 2", отбелязва Франс прес, цитирана от БНР.
"С канцлера Меркел сме напълно единни в убеждението си, че не трябва да се допуска Русия да използва енергетиката като оръжие, за да оказва натиск или да сплашва съседите си", заяви Байдън по време на съвместна пресконференция. А Ангела Меркел отбеляза: "Обсъдихме Русия и Украйна в контекста на "Северен поток 2". И макар да сме на различни мнения за този проект, то ясно можем да заявим, че за нас Украйна е и трябва да остане транзитна държава за природния газ. Като всяка държава в света и Украйна има право на териториален суверенитет. И ние ще действаме, ако Русия не зачита това право, което Украйна има като транзитна държава".
Джо Байдън отбеляза още, че Берлин и Вашингтон ще защитават демократичните принципи и универсалните права, ако Китай или друга държава предприеме действия за подкопаване на свободното и отворено общество.
По отношение на Куба президентът Байдън отбеляза, че Съединените щати разглеждат въпроса за технологичните възможности за възстановяване на достъпа до интернет в страната. Във връзка с напрежението в Хаити след убийството на президента Жовенел Моис, американският президент подчерта, че изпращането на американски военни в карибската държава не е на дневен ред.
"Сега" припомня:
В края на март т.г. германското правителство обяви, че приема за сведение и резолюцията на Европейския парламент, призоваваща за спиране на строителството на газопровода "Северен поток 2" поради ареста на Алексей Навални. Това заяви говорителят на кабинетът Стефан Зайберт. Ден по-рано пък канцлера Ангела Меркел заяви на пресконференция, че позицията й по "Северен поток 2" не се е променила. Тя отново нарече американските санкции срещу този проект неподходящи, но изрази готовността си да преговаря с новата администрация на САЩ по темата за газопровода.
Депутатите от Европейския парламент приеха резолюция във връзка с ареста на Навални, в която настояват Европейският съюз "незабавно да възпрепятства завършването на проекта" Северен поток 2 ", както и" разумно да засили "ограничителните мерки срещу Руската федерация във връзка с задържането му.
На практика обаче Германия не е съгласна да спре проекта на каквото и да е основание. Независимо от силният натиск на САЩ и поредицата, включително и реални санкции, то проекта продължава. Наскоро приключи работата в изключителната икономическа зона на Германия.
"Северен поток-2" е тръбопровод под Балтийско море на стойност 10 милиарда евро и ще удвои доставките на руски природен газ до Германия, най-голямата икономика в Европа. Той отдавна е в полезрението на САЩ, и по-специално на администрацията на вече бившият американски президент Доналд Тръмп, която яростно критикуваше европейските държави за тяхната енергийна зависимост от Русия.
"Северен поток 2" предвижда полагане на две тръби с общ капацитет 55 млрд. куб. метра годишно от руското крайбрежие през Балтийско море до Германия. Той също така ще премине през териториалните или изключителни икономически зони на Финландия, Швеция и Дания.
Проектът се изпълнява от компанията Nord Stream 2 AG, чийто едноличен акционер е руската държавна корпорация "Газпром". Европейските партньори - Royal Dutch Shell, OMV, Engie, Uniper и Wintershall - финансираха половината от строителството, с до 950 милиона евро всяка.
Против "Северен поток 2" са Украйна, която се страхува да загуби приходи от транзита на руски газ, САЩ, които активно рекламират своя втечнен природен газ в ЕС, както и Полша, Латвия и Литва, които смятат проекта за политически