Медия без
политическа реклама

САЩ към Германия: Ще се противопоставим докрай на Северен поток-2

Американският държавен секретар обяви пред немския си колега, че няма да има компромис

24 Март 2021Обновена

Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен е подчертал пред германския си колега Хайко Маас, че САЩ се противопоставят на изграждането на газопровода „Северен поток 2“, предава БНР като се позовава на говорителя на Държавния департамент Нед Прайс.

По този начин САЩ засега опровергават очакванията на Германия, че може да има някакъв компромис, включително чрез вноса на повече втечнен газ или финансова помощ за Украйна.

„Президентът Байдън ясно заяви, че смята тръбопровода за лоша идея, лоша за Европа, лоша за САЩ и в крайна сметка в противоречие с целите на ЕС за сигурността му“, заявил Блинкен на среща и с генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг.

Ден по-рано Държавният департамент и Блинкен подгряха участието си в присъствена двудневна среща на външните министри на страните-членки на НАТО отново със Северен поток-2.

"В крайна сметка, този проект противоречи на собствените цели за енергийна сигурност на ЕС. Той е в състояние да подкопае интересите на Украйна, Полша, редица други близки партньори или съюзници“, обяви американският държавен секретар и даде да се разбере, че ще има още санкции. „И съм убеден, че ще имам възможността да повторя, че законите на САЩ изискват да санкционираме компаниите, участващи в усилията за завършване на тръбопровода“, добави той.

Германия се стреми към приключване на проекта въпреки опозицията на САЩ, които се опасяват, че Русия може да използва тръбата като инструмент да отслаби страните от ЕС, увеличавайки зависимостта от Москва. 

 

"Сега" припомня:

Само преди две седмици бе обявено, че корабът "Фортуна" е възобновил полагането на тръбите на газопровода "Северен поток 2" в датски води. На практика това означаваше, че нито санкциите на САЩ, нито няколкото откази на фирми, включително гераманска, швейцарска, датска, норвежка, са успели да спрат проекта. 

Още няколко дни по-рано германското правителство обяви, че приема за сведение и резолюцията на Европейския парламент, призоваваща за спиране на строителството на газопровода "Северен поток 2" поради ареста на Алексей Навални. Това  заяви говорителят на кабинетът Стефан Зайберт. Ден по-рано пък канцлера Ангела Меркел заяви на пресконференция, че позицията й по "Северен поток 2" не се е променила. Тя отново нарече американските санкции срещу този проект неподходящи, но изрази готовността си да преговаря с новата администрация на САЩ по темата за газопровода.

Депутатите от Европейския парламент приеха резолюция във връзка с ареста на Навални, в която настояват Европейският съюз "незабавно да възпрепятства завършването на проекта" Северен поток 2 ", както и" разумно да засили "ограничителните мерки срещу Руската федерация във връзка с задържането му.

На практика обаче Германия не е съгласна да спре проекта на каквото и да е основание. Независимо от силният натиск на САЩ и поредицата, включително и реални санкции, то проекта продължава. Наскоро приключи работата в изключителната икономическа зона на Германия.

"Северен поток-2" е тръбопровод под Балтийско море на стойност 10 милиарда евро и ще удвои доставките на руски природен газ до Германия, най-голямата икономика в Европа. Той отдавна е в полезрението на САЩ, и по-специално на администрацията на вече бившият американски президент Доналд Тръмп, която яростно критикуваше европейските държави за тяхната енергийна зависимост от Русия.

"Северен поток 2" предвижда полагане на две тръби с общ капацитет 55 млрд. куб. метра годишно от руското крайбрежие през Балтийско море до Германия. Той също така ще премине през териториалните или изключителни икономически зони на Финландия, Швеция и Дания.

Проектът се изпълнява от компанията Nord Stream 2 AG, чийто едноличен акционер е руската държавна корпорация "Газпром". Европейските партньори - Royal Dutch Shell, OMV, Engie, Uniper и Wintershall - финансираха половината от строителството, с до 950 милиона евро всяка.

Против "Северен поток 2" са Украйна, която се страхува да загуби приходи от транзита на руски газ, САЩ, които активно рекламират своя втечнен природен газ в ЕС, както и Полша, Латвия и Литва, които смятат проекта за политически

 

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата