Медия без
политическа реклама

МВР-шефът съзря прогрес за Шенген след тристранна среща

Калин Стоянов разговаря с колегите си от Австрия и Румъния

12 Дек. 2023Обновена
Вътрешните министри на България Калин Стоянов, на Румъния Каталин Предою и на Австрия Герхард Карнер (отляво надясно)
МВР
Вътрешните министри на България Калин Стоянов, на Румъния Каталин Предою и на Австрия Герхард Карнер (отляво надясно)

Министърът на вътрешните работи Калин Стоянов съзря прогрес за влизането на България в Шенген след тристранна среща по време на Залцбургския форум в Словения. Това става ясно от официално съобщение на българското МВР.

Калин Стоянов участва в тристранна среща с вътрешните министри на Австрия и Румъния Герхард Карнер и Каталин Предою, на която ги запозна с позицията на България за пълноправно членство в Шенген, посочват от българското вътрешно министерство.

Министърът на вътрешните работи на Австрия Герхард Карнер е готов да разхлаби ветото за разширяване на Шенгенското пространство с България и Румъния, предаде БТА.

„България и Румъния са изпълнили всички критерии за пълноправно членство в Шенген и резултатите от последната мисия в България, проведена от експерти на държавите членки, сред които и Австрия и Нидерландия, отново доказва това“, подчертал по време на срещата министър Стоянов, цитиран от пресцентъра си.

Разговорите между трите страни са интензивни, отбелязва се прогрес и дискусиите ще продължат, пишат още от МВР.

От съобщението не става ясно дали е обсъждано само предложението на Австрия за отпадане на граничните проверки единстевено при пътуване по въздух от България и Румъния, а не и през сухопътните граници.

Европейската комисия определи като положително развитие предложението на Австрия за отпадане на граничните проверки при пътуване по въздух от България и Румъния, предава БТА.

Тристранната среща се състоя в рамките на министерската конференция на държавите от Залцбургския форум, която се провежда в Бърдо при Кран, Словения. В нея участват министрите на Австрия, България, Хърватия, Чехия, Унгария, Полша, Румъния, Словакия и Словения.  

По време на форума вътрешните министри обсъдиха темите за актуалното състояние на Шенгенското пространство и борбата с каналджийството. 

"България подчерта важността на правото на свободно движение и посочи, че вече допринася за гарантиране на сигурността на Шенгенското пространство, като прилага комплекс от компенсаторни мерки и всички налични инструменти за стабилен граничен контрол и полицейско сътрудничество. Министър Калин Стоянов изрази увереност, че присъединяването на България и Румъния към Шенген ще допринесе за консолидирането на пространството без вътрешни граници и по-доброто му функциониране", разказват от МВР.

В последващата дискусия останалите държави членки изразили пълна подкрепа за незабавното приемане на решение за пълноправно членство в Шенген за България и Румъния.

Няма сделка, която да ни задължава да приемаме допълнително мигранти в замяна на приемането ни в Шенген. Това стана ясно от думите на премиера Николай Денков по Би Ти Ви.

По отношение на борбата с каналджийството България представила последователните усилия, които полага за противодействие на нелегалната миграция и престъпните групи от каналджии. Акцент бил поставен върху предприетите законодателни изменения, предвиждащи по-високи санкции за каналджийство, създадената оперативна целева група, съвместно с Европол и активното международно сътрудничество на двустранна основа и в рамките на платформата на EMPACT. България изразила подкрепа за наскоро представените законодателни предложения  на ЕК за укрепване  ролята на Европол и хармонизиране на наказателните санкции за каналджийство.

ГЛАС ОТ РУМЪНИЯ

Общо 120 граждани са били репатрирани от Австрия в Румъния тази година, съобщи румънският вътрешен министър Каталин Предою в рамките на Залцбургския форум в Бърно на Кран (Словения). В отговор на журналистически въпрос той обясни, че искането на Виена не означава масово прехвърляне на сирийски или афганистански граждани. 

“В действителност става въпрос за пристъпване към репатриране на онези граждани, които са влезли през Румъния, регистрирани са в Румъния, в системата ЕВРОДАК или в Шенгенската информационна система (ШИС) и след това са мигрирали нелегално в Австрия. Според действащите Дъблински правила, след като бъдат заловени в Австрия и се установи, че са в състояние на нелегална миграция, според съществуващите правила те се изпращат в страната, от която са дошли, т.е. Румъния. Не става въпрос за друга процедура”, обясни Предою. 

По думите му в момента Румъния прилага техническите процедури, залегнали в критериите за Шенген и по-специално в Дъблинското споразумение, и няма нищо допълнително, което страната е длъжна да направи. 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

МВР, Шенген, България, Австрия

Още по темата