Няма сделка, която да ни задължава да приемаме допълнително мигранти в замяна на приемането ни в Шенген. Това стана ясно от думите на премиера Николай Денков по Би Ти Ви.
От съобщение на министъра на вътрешните работи на Австрия Герхард Карнер по-рано днес се разбра, че има готовност ветото за разширяване на Шенген с България и Румъния да бъде разхлабено, като границите могат да бъдат премахнати поне за въздушния трафик. Това не означава обаче, че България и Румъния ще станат пълноправни членки на Шенген, тъй като сухопътните граници запазват досегашния си статут. Утре министър Карнер ще обсъди в Словения условията, които трябва да бъдат договорени за т.нар.''въздушен Шенген''. В условията, предложени от Австрия, фигурира трикратно увеличаване на мисията на ''Фронтекс'' у нас, засилен граничен контрол между България и Румъния и между Унгария и Румъния, както и условието за приемане на търсещи убежище, по-специално на афганистанци и сирийци.
"Никога не сме обсъждали мигранти срещу Шенген. Това, което е приемливо, е да спазваме европейските правила. Да има допълнителни правила за България и Румъния е неприемливо'', заяви Денков. И добави, че ''има процедури за това кой може да остане в Европа и кой трябва да бъде върнат обратно". По отношение на засилен контрол на агенция ''Фронтекс'', премиерът заяви, че ''сме поканили служители на "Фронтекс". И сега има такива. Тук няма нищо, което да ни притеснява''.
Във връзка с продажбата на "Лукойл" Денков заяви, че държавата трябва да има механизъм, който да не позволи това да бъде фиктивна продажба или да иде в офшорка, която да не може да осигури работата на рафинерията. Денков обясни какво се крие зад идеята за т.нар. ''специален управител'': ''Идеята на този управител е да се поеме контрола за известно време. Най-голямата опасност за рафинерията е да се окаже, че тя не е захранена с петрол. Тогава може да спре работа и да има много тежки последици за пазара на горива и хората, които работят там. Губещо ще бъде цялото общество'', каза премиерът.
За ролята на ГЕРБ и ДПС в управлението Денков коментира, че ''ГЕРБ и ДПС действат буквално като една партия. Взех вече да го наричам ГЕРБ-ДПС, защото е това, което виждаме''. Премиерът обаче заяви, че е трудно да се каже дколко това сътрудничество е планирано. Той подчерта, че договорката на ПП-ДБ, с изключение на регулаторите, където трябват две трети, и Конституцията, където трябват две трети гласували в пленарната зала, е с ГЕРБ и СДС.