Армин Лашет е подложен на натиск да подаде оставка, след като консерваторите му загубиха от социалдемократите на изборите в Германия, което допълнително усложни кандидатурата му за формиране на следващо правителство след катастрофалния вот, предаде АФП, цитирана от БГНЕС.
Консервативният съюз на ХДС/ХСС понесе най-лошата загуба в следвоенна Германия с резултат от 24,1%, след СДП на Олаф Шолц с 25,7%.
Но Лашет, надеждата на консервативния блок да наследи ветерана канцлер Ангела Меркел, настоя, че неговата партия все пак ще се опита да изгради управляваща коалиция и е готова за преговори със Зелените и либералната Свободна демократическа партия за евентуално партньорство. Въпреки че призна, че „не може да бъде доволен от този резултат“, Лашет също така заяви, че „никоя партия“ - дори социалдемократите - не може да претендира за мандат за управление от резултатите от гласуването в неделя.
Но призивите Лашет да признае поражението си и да подаде оставка стават все по-силни, дори в собствената му партия.
"Загубихте. Моля, проявете малко усет. Предотвратете още повече щети за #CDU и подайте оставка", написа в Twitter Елен Демут, член на ХДС в парламента на Рейнланд-Пфалц.
"Загубихме изборите. Точка", написа и Тилман Кубан, ръководител на младежкото крило на ХДС.
Маркус Мюндлейн, председател на младежкото крило на партията в провинция Саксония, призова за „истинско ново начало“, което според него може „да бъде успешно само ако нашият лидер и кандидат за канцлер Армин Лашет подаде оставка“.
Бурна сесия се очаква по-късно днес, когато новоизбраните депутати от ХДС и баварските съюзници ХСС заседават заедно за първи път след гласуването.
Избран за председател на ХДС през януари, Лашет беше известно време фаворит за наследник на Ангела Меркел. Но рейтингите на партията му започнаха да се понижават, когато той извърши поредица от гафове, включително когато бе заснет от камерата да се смее на заден план по време на тържествена почит към жертвите на наводненията.
Резултатът от неделя е първият път, когато ХДС и ХСС, доминираща сила в германската политика след Втората световна война, отбелязват под 30 процента на общите избори.
Вотът определи и редица от тежката артилерия на ХДС да загубят преките си мандати, включително икономическият министър Петер Алтмайер, министърът на отбраната Анегрет Крамп-Каренбауер и земеделският министър Юлия Клокнер.
Бившият избирателен район на Меркел на брега на Балтийско море в Германия, който тя държеше от 1990 г., отиде при слабо известен член на СДП.
Официални данни показват, че бивши верни избиратели на ХДС са изоставили партията, най-вече в полза на СДП и Зелените. Но партията също загуби позиции от крайнодясната Алтернатива за Германия в бившата Източна Германия.
Икономическият министър Петер Алтмайер нарече представянето "смазващо поражение" за ХДС, като призна, че партията е "загубила много избиратели".
Маихаел Кречмер, държавният премиер на Саксония, заяви пред телевизионния оператор MDR в понеделник, че не вижда ясен мандат ХДС да се опита да сформира правителство.
В проучване за медийната група Funke в понеделник 70% от анкетираните заявяват, че смятат, че Лашет трябва да подаде оставка. Дори сред поддръжниците на ХДС тази цифра е 51 процента.
А в друго проучване след изборите за „Шпигел“, 63 процента заявяват, че смятат, че Шолц трябва да бъде следващият канцлер на Германия, като само 24 процента подкрепят Лашет.
Бернд Алтусман, лидерът на ХДС в Долна Саксония, предложи партията "смирено и с уважение да приеме волята на избирателите".
Но Лашет е показвал и преди, че не се отказва лесно - например когато победи Маркус Зьодер, ръководител на ХСС, за да бъде обявен за кандидат за канцлер на консервативния блок. „Шпигел“ отбелязва способността му да "издържа докрай" срещу опонентите си, като ги изморява.
Попитан в телевизионно интервю преди изборите дали смята, че често е подценяван, Лашет отговори, че „мнозина със сигурност са с погрешна преценка“.