Изтребителите на НАТО са летели 10 пъти в понеделник, за да ескортират руски бомбардировачи близо до границите на алианса в Северния Атлантик, Северно, Черно и Балтийско море, предава РИА Новости като се позовава на съобщение на Алианса, публикувано във вторник.
"Изтребителите на НАТО излетяха десет пъти в понеделник, 29 март 2021 г., за да придружат руски бомбардировачи и изтребители. Това е необичаен връх на активност над Северния Атлантик, Северно море, Черно море и Балтийско море", се казва в документа.
Алиансът уточнява, че „шест различни групи руски военни самолети са били установени в близост до въздушното пространство на алианса за по-малко от шест часа“. НАТО е вдигнал изтребители от България, Турция, Румъния, Италия, Великобритания, Белгия и Норвегия.
„Прехващането на няколко групи руски самолети показва готовността на силите на НАТО и способността им да пазят небето на съюзниците 24/7 360 дни в годината“, твърдят още от алианса.
"Сега" припомня
Български ВВС проверяваха руска активност в акваторията на Черно море и през август миналата година. Това стана в рамките на охраната на т.нар. НАТО-вско въздушно пространство като в операцията тогава участваха и изтребители от Турция и от Румъния. Обединеният център за въздушни операции на НАТО в Торехон, Испания, вдигна самолетите, след като радари са засекли неидентифицирани следи от Крим към западните части на Черно море. При проверка се оказало, че следите са на руски военен самолет.
В съобщението на НАТО се посочваше тогава, че е била установена „постоянна въздушна активност в международното въздушно пространство над Черно море“. В съобщението не се посочват данни дали е имало среща на изтребителите с руската машина. Но се подчертава, че „всеки път съюзническите изтребители са се връщали в базите си след приключване на мисията“.
Месеци по-рано румънски, български и турски изтребители бяха вдигнати във въздуха, за да проследят полета на руски бомбардировачи над Черно море. Според румънското министерство на националната отбрана, тогава четири руски самолети са прелетели близо до въздушното пространство на НАТО.
"Няма нищо извънредно, че български изтребители са били вдигнати заради руски бомбардировачи над Черно море", каза по онова време началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов. Той уточни, че не за първи път има такава ситуация. “В изпълнение на мисията Еър-полисинг мисля, че ние свикнахме с тази нова нормалност“, коментира адмирал Ефтимов пред комисията по отбрана на парламента. Румънските, българските и турските ВВС са изпълнили задача по въздушна охрана, казва Констатин Спину. Той подчертава, че руските машини не са влезли в натовско въздушно пространство. Представителят на румънското МО допълва, че те са навлезли в зона, в която другите страни имат право да поискат идентификация.
Задачата по въздушната охрана е изпълнена под командването на НАТО. В нея са участвали последователно два румънски МиГ-21, два български МиГ-29 и два турски F-16. Руските машини са били два бомбардировача Ту-22, съпровождани от два Су-27.
Според публикация във Фейсбук страницата на Командването на военновъздушните сили на НАТО (AIRCOM) от май, самолетите на въздушната охрана на НАТО от Румъния, България и Турция са били във въздуха поради руска въздушна дейност в близост до въздушното пространство на алианса. Първоначално два самолета на румънските ВВС са излетели към два руски бомбардировача Ту-22, придружени от два изтребителя Су-27. "НАТО е решен да защити въздушното си пространство и изпрати ясен сигнал за своята способност да реагира", подчертават от Алианса. "Бойните самолети денонощно са в готовност да излетят в случай на неясни ситуации в близост до неговото въздушно пространство.", дабавят от НАТО.