Медия без
политическа реклама

Навални е прехвърлен в колония на 180 км от Москва

27 Февр. 2021Обновена

Алексей Навални е изпратен във Владимирска област (на 180 километра източно от Москва), където ще изтърпи присъдата си в поправителна колония номер 2 в град Покров. Това потвърди пред ТАСС източник, запознат със ситуацията. По-рано това съобщи и вестник "Ярновости". 

Вчера се появи информация, че Навални е прехвърлен в колония с общ режим в град Коломна, Московска област.  Прехвърлянето от затвора "Матроска тишина" бе осъществено още в четвъртък, но официалните власти не даваха информация къде се намира. Тогава в официално съобщение увериха само че  "Навални беше прехвърлен на мястото, на което трябваше да се намира според съдебното решение. Няма никаква заплаха за живота и за здравето му". 

Той бе осъден на 3 години и половина затвор, от които ще излежи 2 години и 8 месеца. Присъдата му е заради нарушаване на условната му присъда за мошеничество по делото "Ив Роше". По него през 2016 г. Европейският съд по правата на човека призна Навални за невинен и определи делото като фабрикувано, но Русия отказа да се съобрази, въпреки че изплати обезщетение за несправедливата присъда. 

Крис Брайънт, лейбърист от британския парламент, обяви, че напуска Amnesty International заради решението й да премахне Навални от списъка на политическите затворници в света. Британският политик обяснява мотивите си в The Telegraph.

"Всеки има право на справедлив съдебен процес, никой не бива да бъде подлаган на мъчения и никой не бива да лежи в затвора за политическите си възгледи", казва Брайънт - "в Русия няма правосъдие. Руските съдии са марионетки на Путин". 

Брайнт е членувал в Amnesty International 35 години. Организацията призна Навални за политически затворник вечерта на 17 януари, веднага след като той бе арестуван на летището в Москва при завръщането си в Германия. На 23 февруари му отне този статут, " защото преди 20 години е защитавал насилието и дискриминацията и не се е отказал от това". Организацията бе обвинена, че се е поддала на внушения на кръгове, свързани с кремълската медия Россия сегодня. Amnesty отрече, като настоя, че си е направила собствено разследване. 

 

На 16 февруари 2021 г. състав от седем съдии на Европейския съд по правата на човека реши, в интерес на страните и надлежния процес на производството, да даде указания на Русия в съответствие с правило 39 от Правилника на Съда да освободи жалбоподателя".
Министрите на външните работи на страните от Евросъюза са се разбрали на днешната си среща в Брюксел за разширяване на персоналните санкции срещу Русия във връзка със ситуацията с опозиционера Алексей Навални, съобщават, позовавайки се на дипломатически източници