Медия без
политическа реклама

ООН е загрижена от анти ЛГБТ закона в България

16 Авг. 2024
Лиз Тросел, говорител на Върховния комисариат на ООН по правата на човека
Лиз Тросел, говорител на Върховния комисариат на ООН по правата на човека

Дълбоко сме обезпокоени от подписването на законовата поправка в България, с която се забранява обсъждането на сексуалната ориентация и половата идентичност в училищата, и призоваваме законът да бъде преразгледан в съответствие с международните задължения на страната в областта на правата на човека, се казва в изявление от днес на говорителя на Върховния комисариат на ООН по правата на човека Лиз Тросел, съобщи БТА.

По думите на Тросел новата поправка, приета в момент, когато 82% от представителите на ЛГБТ общността в България съобщават, че са били подложени на тормоз в училище, единствено ще задълбочи случаите на нарушения на човешките права срещу хората от ЛГБТ общността, както и сплашването и тормоза в училищата. Тя добавя, че законовата промяна напълно противоречи на гаранциите, записани в българската конституция, както и на ангажиментите, поети чрез международни договори за човешките права, да бъде гарантирано равенство, защита от дискриминация и свобода на изразяване.

Според Тросел е изключително важно българските власти да предприемат спешни мерки за предотвратяване и борба с насилието, дискриминацията и тормоза, особено тези, насочени срещу младежи от ЛГБТ общността и в рамките на образователната система.

БТА припомня, че забрана за пропаганда, популяризиране или подстрекаване по какъвто и да е начин – пряко или косвено, в системата на образованието на идеи и възгледи, свързани с въведения в закона на "Възраждане" термин нетрадиционна сексуална ориентация и/или определяне на полова идентичност, различна от биологичната, бе приета от парламента на 7 август. Това се случи с гласувани на две четения в едно заседание промени в Закона за предучилищното и училищното образование. Дебатите продължиха около четири часа.

"Нетрадиционна сексуална ориентация" е различна от общоприетите и заложените в българската правна традиция схващания за емоционално, романтично, сексуално, чувствено привличане на лица от противоположни полове", записа Народното събрание. Текста подкрепиха 135-ма депутати, против бяха 57, а осем се въздържаха.

След решението на парламента граждани се събираха на протести пред сградата на Народното събрание в столицата. Протест и анти гей протест имаше снощи. 

Комисарят на Съвета на Европа по правата на човека Майкъл О'Флеърти заяви, че е "дълбоко обезпокоен" от приетия от българския парламент закон срещу ЛГБТ+ "пропагандата" в училищата и призова президента Румен Радев да не го подписва, предаде Франс прес. Президентът Радев не се съобрази с никакви призиви да наложи вето на закона и днес той бе публикуван в "Държавен вестник".

 

Последвайте ни и в google news бутон