Европейската комисия размрази 10 млрд. евро за Унгария, след като Будапеща публикува едва привечер в "Държавен вестник" последните съдебни реформи, както бе обещала. Решението за отпускане на средствата бе взето компромисно, за да се улеснят разговорите утре на Европейския съвет с премиера Виктор Орбан, но за оправданието му Брюксел се нуждаеше от жест на добра воля, който да покаже, че Унгария полага някакви усилия да отговори на условията на ЕК. Преди това през деня Брюксел заяви, че Унгария няма да види тези пари, щом изпуска последния срок. Това импулсира Будапеща да се разбърза и да изпревари с няколко часа окончателния отказ.
Натискът върху председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен бе много силен, за да не се огъне пред изнудването на Орбан, който заплаши да блокира помощта за Украйна в размер на 50 млрд. евро през следващите четири години, както и да наложи вето на началото на присъединителни преговори с Киев. Ръководителите на най-големите политически групи в Европа предупредиха: Не предоставяйте на Унгария милиарди евро от замразени средства, докато страната не реши напълно проблемите си с върховенството на закона.
"Бихме искали да изразим дълбоката си тревога от предстоящата положителна оценка на унгарските съдебни реформи", се казва в писмо на ръководителите на Европейската народна партия, Социалистите и демократите, Обнови Европа и Зелените. Макар че писмото все още не е публикувано, хора, които са пряко запознати с него и в четирите партии, потвърдиха, че техните лидери са го подписали.
„Отстъпването би било грешка, тъй като Унгария не е изпълнила ангажиментите си към Брюксел, твърдят в писмото си Манфред Вебер, Ираче Гарсия, Стефан Сежурне и Тери Райнтке. По-конкретно, условията на ЕС включват приемане на законови изменения за отстраняване на недостатъците по отношение на независимостта на съдебната власт и гарантиране на прилагането на тези изменения. "Това очевидно не е така", се казва в писмото.
Макар че Унгария обеща да укрепи своя Национален съдебен съвет, подписалите писмото посочват, че изборите за този орган са в ход и не се очаква да приключат преди средата на януари. Предвид опасенията, че "вземането на решения не е независимо от интересите на правителството", се твърди в писмото, "положителната оценка преди тази дата подкопава целта на мярката".
"Невъзможно е да се прецени дали Националният съдебен съвет ще бъде независим не само на хартия, но и в поведението си", се казва в него. "Докато това не стане, всички реформи за укрепването му могат да бъдат формални".
Писмото завършва с предупреждение за нови заплахи за върховенството на закона в Унгария - а именно предложение за "закон за защита на суверенитета", който ще "даде възможност на министър-председателя да създаде нов орган, пряко контролиран от него, снабден с широки правомощия без никакъв демократичен контрол".
Очакваше се днес следобед Брюксел да обяви, че ще отпусне около 10 млрд. евро от замразените средства на ЕС за Унгария. Длъжностни лица заявиха, че изчакват съдебната реформа от вторник да бъде публикувана в официалния вестник на Унгария днес, преди да дадат зелена светлина.
"Благодаря за предястието, а къде е основното ястие? Това съвсем не е достатъчно за Унгария", заяви пред агенция Блумбърг политическият директор на кабинета на премиера Балаш Орбан (който не е роднина на Виктор Орбан). Той заяви, че Будапеща ще вдигне ветото си само ако Брюксел предаде всички замразени парични средства, възлизащи на 32 млрд. евро - 10 млрд. от следковидния фонд и 22 млрд. евро от многогодишната финансова рамка, които по принцип са предвидени за Унгария.