Европейският парламент гласува днес Пакта за миграция и убежище, който се състои от 10 законопроекта с по-строги правила за предоставяне на убежище и миграция в Европейския съюз, които предвиждат задължително разпределение на бежанците или участие с вноски в общия европейски бюджет по въпросите на миграцията.
В съобщение на ЕП по този повод се отбелязва, че занапред държавите от ЕС под миграционен натиск ще могат да разчитат на помощ от останалите европейски страни, включително със средства и техника. Ще бъдат променени т. нар. правила от Дъблин, които определят коя страна отговаря за разглеждането на молбите за международна закрила. Законопроектът по този въпрос беше одобрен с 322 гласа "за", 266 "против" и 31 въздържали се.
Въвеждат се също мерки за противодействие на миграцията, когато е използвана за дестабилизиране на ЕС. Този текст беше одобрен с 301 гласа "за", при 272 "против" и 46 въздържали се.
Занапред мигрантите, които не отговарят на условията за влизане в ЕС, ще преминават процедура за проверка на границата с взимане на биометрични данни. Държавите в ЕС ще трябва да създадат независими възможности за наблюдение на спазването на основните права. Този законопроект беше подкрепен с 366 гласа "за", при 229 "против" и 26 въздържали се.
Въвеждането на нови правила за централизираната информационна система за присъди на чужденци беше одобрено с 414 гласа "за", при 182 "против" и 29 въздържали се.
Евродепутатите подкрепиха нова обща процедура за предоставяне и отнемане на международна закрила в ЕС. Обработката на молбите за убежище на границите занапред ще трябва да бъде по-бърза, решиха те с 301 гласа "за", 269 "против" и 51 въздържали се.
Решението за връщане от границата на мигрантите, които нямат основание да влязат в ЕС, беше гласувано с 329 гласа "за", 253 "против" и 40 въздържали се.
Данните на пристигащите незаконно в ЕС, включително пръстови отпечатъци и лицеви изображения, ще се съхраняват в европейска база, където ще се отбелязва дали даден мигрант може да представлява заплаха за сигурността или е проявил насилие. Това решение беше одобрено с 404 гласа "за", при 202 "против" и 16 въздържали се.
ЕП подкрепи нови общоевропейски изисквания за признаване на статут на бежанец и на правата за закрила. Държавите в ЕС ще трябва да оценяват обстановката в страната на произход на мигранта според данни от Агенцията на ЕС за убежището, като предоставеният бежански статут ще се преразглежда постоянно. Кандидатите за закрила ще трябва да останат в държавата от ЕС, която отговаря за тяхната молба, или където е предоставена закрилата. Това решение беше гласувано с 340 гласа "за", 249 "против" и 34 въздържали се.
Държавите в ЕС ще трябва да осигурят сходни условия за приемане на търсещите убежище (жилище, образование и здравеопазване). Регистрираните кандидати за убежище ще могат да започнат работа най-късно шест месеца след подаването на молба. Условията на задържане и ограничаването на свободата на движение ще бъдат такива, че да обезсърчат кандидатите да се движат из ЕС, решиха евродепутатите с 398 гласа "за", 162 "против" и 60 въздържали се.
Държавите от ЕС ще предложат на доброволна основа да приемат бежанци, признати от Върховния комисариат на ООН за бежанците, които ще пътуват законно, организирано и безопасно, реши ЕП с 452 гласа "за", при 154 "против" и 14 въздържали се.
Пактът разчита на деликатен компромис между страните, където мигрантите стигат най-напред - като Испания, Гърция и Италия, - които са съгласни да изградят центрове за задържане по границата, за да обработват молбите за убежище и да връщат обратно тези, които нямат право да останат. В замяна на това други държави като Франция, Германия, Полша и пр. трябва да приемат част от пристигналите в ЕС или да споделят разходите. За целта ще бъде създаден специален фонд за подпомагане, който ще набира на година около 600 млн. евро. Очаква се релокацията да включва 30 000 мигранти годишно.
Спорна част от законопроекта бе и създаването на мигрантски центрове по границите в ЕС, където кандидатите за убежище да бъдат настанявани и подлагани на бърза проверка. Онези, за които бъде установено, че не отговарят на условията за пребиваване, ще бъдат експулсирани.
Неправителствени организации критикуваха пакета, твърдейки, че той подкопава правата на човека, и се опасяват, че граничните съоръжения ще създадат предпоставки за систематично задържане на кандидати за убежище, което ще е форма на лишаване от свобода без съд и присъда.
След като пакетът бъде официално одобрен от Съвета на ЕС (правителствата), законите ще влязат в сила след публикуването им в "Официален вестник". Очаква се регламентите да започнат да се прилагат след две години. Що се отнася до Директивата относно условията на приемане, държавите членки ще разполагат с две години, за да въведат промените в националното си законодателство.
ДА И НЕ
Германският канцлер Олаф Шолц приветства като необходима историческа стъпка приемането на миграционната реформа в ЕС, предаде Франс прес, цитирана от БТА. "Тази реформа позволява солидарност между европейските държави. Тя ограничава незаконната миграция и облекчава най-накрая страните, които са особено засегнати", заяви Шолц.
Но полският премиер Доналд Туск заяви днес, че Полша няма да приеме механизъм в ЕС за пренастаняване на имигранти въпреки одобряването от Европейския парламент на миграционната реформа в блока, предаде Ройтерс.