Медия без
политическа реклама

Полша поиска среща на четири очи с белгийския посланик

Варшава категорично отакза да плаща глоба от 1 млн. евро на ден в полза на ЕК

29 Окт. 2021
В интервю за в. Financial Times премиерът на Полша Матеуш Моравецки обеща да защитава страната си ''с всички оръжия'', ако Европейската комисия ''започне третата световна война'', като задържи средства, предназначени за страната заради спора за върховенството на закона.
БГНЕС
В интервю за в. Financial Times премиерът на Полша Матеуш Моравецки обеща да защитава страната си ''с всички оръжия'', ако Европейската комисия ''започне третата световна война'', като задържи средства, предназначени за страната заради спора за върховенството на закона.

Министерството на външните работи на Полша привика белгийския посланик Люк Якобс заради острите думи на премиера Александър Де Кро относно подхода на Варшава към върховенство на закона, предаде ''Политико''.
Държавите обикновено изискват подобни срещи, за да изразят крайно недоволство.

Причината е интервю за в. Financial Times с полския премиер Матеуш Моравецки, в което той обещава да защитава страната си ''с всички оръжия'', ако Европейската комисия ''започне третата световна война'', като задържи средства, предназначени за страната заради спора за върховенството на закона. ''На тези, които смятат, че е необходимо да обявят нова световна война от страниците на Financial Times, искам да кажа: Играете опасна игра, играете си с огъня, водейки война с европейските си колеги по вътрешнополитически въпроси'', каза де Кро.

Той също така подчерта, че конфликтът за върховенство на закона между Варшава и Брюксел не може просто да бъде решен от Съда на ЕС, който нареди на Полша да закрие Дисциплинарната си камара и наложи глоба от 1 милион евро на ден на страната, докато не изпълни изискванията. Според него в тази ситуация трябва да действат други институции на ЕС. ''Това е основен политически проблем, който трябва да бъде решен от Европейскиясъвет и от Европейския парламент'', каза Де Кро.

Глобата от 1млн. евро на ден е в допълнение към глобата от 500 000 евро на ден, наложена през септември, след като Полша отказа да затвори въглищната мина ''Туров'' на границата с Чешката република, припомня ''Дойче веле''.

На пресконференция министърът на правосъдието Збигнев Жобро каза, че ''полската държава няма да се преклони пред беззаконието''. Той заяви, че Полша ''не може и не трябва да плаща нито една злота нито за незаконните санкции срещу ''Туров'', нито за ''промените в съдебната система'', и посъветва поляците да запазят спокойствие. ''Само слабите се поддават на натиска. Нека да си свършим работата, да реформираме съдебната система и да се погрижим за върховенството на закона в Европейския съюз. Нека се погрижим и за стандартите на Европейския съюз, които изискват законът да бъде един и същ навсякъде и да се прилага по един и същи начин'', каза той.

Марчин Романовски, заместник-министър на правосъдието от евроскептичната партия ''Обединена Полша'', заяви, че глобата никога няма да бъде преведена на ЕК. ''(Не)решението на съда е посегателство върху компетенциите на правителството на Полша и трябва да бъде игнорирано'', написа той в Туитър.

Съдът на ЕС обяви глобата в сряда, като се очаква решение по още седем дела относно спорната дисциплинарна камара, създадена от управляващата партия ''Право и справедливост''. И все пак, в последното си обръщение към Европейския парламент, полският премиер Матеуш Моравецки каза, че дисциплинарната камара към Върховния съд на Полша ще бъде премахната ''в сегашния си вид'' не заради решението в Люксембург, а тъй като институцията не изпълнява задачите си. Първите планове за реформа вече трябваше да бъдат представени през септември, но крайният срок дойде и си отиде без промени.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Полша, ЕС, ЕК

Още по темата