Съветският съюз е изиграл доминираща роля в победата над Нацистка Германия и Варшава е солидарна с Москва за приноса на СССР за прекратяването на Втората световна война. Това заяви полският министър на външните работи Яцек Чапутович в интервю, публикувано на 11 март, пише руското издание “Известия“, цитирано от Агенция Фокус.
„Ние признаваме огромната, дори главната роля на Съветския съюз в победата над фашистка Германия, както и огромните жертви на неговите народи. Няма съмнение, че Германия носи основната отговорност за започването на Втората световна война“, каза той.
В същото време страните различно оценяват обстоятелствата около избухването на войната, по-специално Договора за ненападане между Германия и Съветския съюз (пакта Рибентроп-Молотов), каза той. Освен това Варшава смята, че въз основа на споразумението между лидерите на нацистка Германия и СССР Адолф Хитлер и Йосиф Сталин от 17 септември 1939 г. СССР действително напада Полша. Въпреки това „руското общество не е напълно наясно“ с тези „очевидни“ събития, сигурен е Чапутович.
„Още веднъж си струва да се обърне внимание на нещо - войната не започна с Мюнхенското споразумение. Признато е, че войната започва на 1 септември 1939 година. От момента, когато Германия нападна първо Полша. След това и Съветският съюз нападна Полша на 17 септември 1939 г.“, добави той.
В последните месеци полските власти все по-често правят изявления, свързани с историческите събития около ВСВ, като упрекват Москва за „погрешния“ начин, по който тълкува историята. Лидерът на управляващата партия в Полша „Право и справедливост“ Ярослав Качински поиска обезщетение от Русия за щетите от ВСВ.
Премиерът Матеуш Моравецки пък обвини СССР в "подпомагане на нацистка Германия" и нарече заслугите на Червената армия в освобождението на Полша и Аушвиц преувеличени.
Тези изявления предизвикаха възмущение сред руските историци, както и сред ветераните от ВСВ в страната.
Освен това полските власти многократно предлагаха по-рано паметниците към войниците на Червената армия в страна да бъдат разрушени. Така през последните години в Полша бяха премахнати около 420 паметника.
Такива изявления за събитията от онези години по-рано са отправяни и от Украйна, както и балтийските страни. През март руският външен министър Сергей Лавров нарече целта на подобни изказвания изкривяване на следвоенната система на международните отношения.
Не само Германия, но и Русия трябва да изплати обезщетения за щетите, които Полша изтърпя по време на Втората световна война.
В това е убеден Ярослав Качински, лидер на партията Право и справедливост (ПиС). Той сподели своето мнение в интервю за берлинският вестник Bild. В същото време той похвали германиците и заяви, че Русия и Германия не могат да се сравняват.
„В Берлин има демократическо избрано правителство, там действат законите и моралът. Това не може да се каже за Русия. Вие сте прави, Русия също трябва да си плати. Но аз не вярвам, че нашето поколение ще доживее до това, че Москва ще поеме отговорност“, цитира думите на Качински РИА Новости.
Според него исканията на Полша по този въпрос „нямат краен срок“, въпреки че няма признаци, че тези искания ще бъде изпълнени.
Напрежението с исторически привкус между Москва и Варшава тръгна през март м.г, когато Полша не покани руския президент Владимир Путин на честването по случай 80-та годишнина от началото на най-големия конфликт в историята на човечеството - Втората световна война, която избухва на 1 септември 1939 г
Говорителят на полския президент Анджей Дуда - Блажей Спихалски, заяви тогава, че поканите са били изпратени, като е взет предвид съвременният, а не историческия контекст.
Руският държавен глава не е бил поканен, въпреки препоръките от полското външно министерство това да бъде направено. Такава препоръка е направил вече бившият заместник-външен министър Бартош Цихоцки, който от началото на март е полски посланик в Украйна.
Говорителят на президента Анджей Дуда обаче подчерта, че консултациите с министерството на външните работи са носили неофициален характер и президентската администрация не се е обръщала за препоръки към ведомството.
Дни по-късно Павел Муха, зам.-началник на кабинета на президента на Полша, опита да обясни защо Владимир Путин. Според думите на политика, на планираното за септември събитие са поканени само членовете на ЕС и Източното партньорство. Ето защо например, Варшава изпратила покана към лидера на Беларус Александър Лукашенко.
„Не вървим по исторически път, не каним всички държави, например, не поканихме Япония“, каза Муха по радио Zet.
В същото време полският представител подчерта, че Путин не е персона нон грата и може да посети страната.
Освен това, Муха постави под въпрос приноса на Съветския съюз за поражението на Третия райх.
„Първо, СССР, ако се придържате към историята, участва в събитията от 17 септември, и така започна Втората световна война. По-рано, на 23 август, имаше пакт Молотов-Рибентроп и се случиха различни други събития“, твърди той.
По-рано полското ръководство обяви събития по повод 80-годишнината от началото на Втората световна война под формата на среща на настоящите „съюзници и партньори“ на Варшава от ЕС и страните-членки на НАТО. Тогава решението да не се канят представители на Русия, шефът на президентския кабинет, Кшиштоф Щерски, обясни с нарушение на международното право през 1939 г.
През септември Европарламентът пък прие резолюция "За важността на съхраняването на историческата памет за бъдещето на Европа", в която се твърди, че Втората световна война са провокирали Германия и СССР, подписали пакта "Молотов-Рибентроп". Тогава Външното министерство на Русия рязко осъди "такъв подход към историческите данни"
"Опитите за изкривяване на историческата истина не престават. Към тях се включиха не само наследниците на нацистките съучастници, а сега това стигна и до някои доста уважавани международни институции и европейски структури", заяви Путин на 11 декември т.г. заседанието на организационния комитет "Победа".
Като пример той приведе точно неотдавнашната резолюция на Европейския парламент, която "постави на една и съща плоскост и нацистките агресори, и Съветския съюз. Едва ли не обвинявайки СССР, заедно с нацистка Германия, в разпалването на Втората световна война. Все едно са забравили кой нападна Полша на 1 септември 1939 г. и Съветския съюз на 22 юни 1941 г.", каза той.
"А тези, които опитват да спорят с такава, неосноваваща се на нищо реално безпардонна лъжа, предварително биват обвинени в информационна война против демократична Европа. Това е цитат", добави Путин.
Той подчерта, че Русия ще продължи да публикува архивни материали за войната, в частност за мъжеството на защитниците и безчинствата на нацистите. Путин се оплака, че опонентите все едно нищо не знаят - "или не могат да четат, или не могат да пишат".