Медия без
политическа реклама

Посланиците на Израел и Полша критикуват Украйна заради Степан Бандера

В съвместно изявление те се учудват как властта в Киев чества лица и организации, които трябва отдавна и завинаги да е осъдила

03 Яну. 2020
Архив ЕПА/БГНЕС

Посланиците на Полша и Израел разкритикуваха остро Украйна в съвместно изявление. Поводът е честването на Организацията на украинските националисти, включително и на Степан Бандера, предава РИА Новости. Ден преди това около 1000 човека отбелязаха 111 годишнината от рождението на Бандера. 

"С голямо безпокойство и печал отбелязваме, че представители на властта от различни етажи в Украйна, в това число от Лвовския областен съвет и Киевската градска държавна администрация, и до момента отбелязват събития и фигури, които трябва веднъж завинаги да бъдат осъдени, се казва в съвместното дипломатическо изявление.

В него пише още: "Като помним нашите невинни братя и сестри, убити в периода 1939-1945 година в окупираната територия на Полша, която сега се явява част от Украйна, ние, посланиците на Полша и Израел, считаме, че честването на хора, които активно са пропагандипари етнически чистки е оскърбително".

 

КОЙ Е СТЕПАН БАНДЕРА?

Степан Бандера се проучва след като организира опозиционно движение в Западна Украйна. Той оглавява Организацията на украинските националисти. На 30 юни 1941 г. той обявява независима Украйна. В годините на Втората световна война  воюва както с нацисти, така и с Червената армия. Украинците обвиняват КГБ, че стои зад убийството на Степан Бандера на 15 октомври 1959 г. в Мюнхен.

Бандера е роден през 1909 година в семейството на католически свещеник в галицийското село Старий Угринив, тогава в състава на Австроунгарската империя. През 1959 година той е убит в Мюнхен, където живее от 1946 г. под името Попел. Смята се, че агент на КГБ го отравя с цианкалий. 

През целия си живот Бандера се бори за независима Украйна, а главните му врагове са Полша и Съветският съюз. Като студент в Лвов той се записва в Организацията на украинските националисти /ОУН/, борещи се срещу Полша.

През 30-те години на миналия ХХ в. организацията е особено активна - ликвидира украински студенти и преподаватели, които не споделят националистическите й възгледи, организират хайки срещу евреи и комунисти, залагат бомби в редакциите на вестници.

Когато Хитлеровата армия напада Съветския съюз през 1941 година, Бандера я посреща с плакати, на които пише "Добре дошли" и "Хайл Хитлер, Хайл Бандера".

Хитлер за всеки случай праща  Бандера в концентрационен лагер, където обаче се отнасят към него по-специално - има право на собствено помещение и не е принуден да търпи лишения. През 1944 г. излиза отново на свобода и се бие с немско оръжие срещу Червената армия.

Последвайте ни и в google news бутон