Руският президент Владимир Путин обвини САЩ, че се опитват да въвлекат страната му във война с Украйна. Той каза, че целта на Америка е да използва конфронтацията като претекст за налагане на повече санкции на Русия.
Във вторник държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен написа в Туитър, че САЩ са ''отдадени на предотвратяването на конфликт, който не е в ничии интереси''.
Путин каза по време на пресконференция след срещата си с унгарския премиер Виктор Орбан, че "фундаменталните опасения на Кремъл са били игнорирани" по отношение на исканията относно Украйна и получените писмени отговори на САЩ и НАТО. Това са първите коментари на руския президент за кризата след повече от месец.
Според Путин Москва не е получила "адекватно внимание" от САЩ и НАТО по отношение на исканията НАТО да обещае да спре експанзията си в Европа. Руският президент поиска НАТО да върне военния алианс към статуквото от 1997 г., което означава, че най-малко 14 държави, включително Полша, Румъния и България, ще трябва да се оттеглят от блока, за да изпълнят исканията на Кремъл. ''НАТО се позовава на правото на държавите да избират свободно, но не можете да укрепите нечия сигурност за сметка на другите'', каза Путин.
Унгарският премиер Виктор Орбан се срещна с руския президент в Кремъл във вторник, като обеща сътрудничество с Москва за години напред, предава France24. Орбан отпътува за Москва въпреки критиките на опозицията в Унгария, която го обвини в предателство на националните интереси. "Това е нашата 13-та среща. Истинска рядкост. На практика всички, които бяха мои колеги в ЕС, вече не са", каза Орбан. Унгарският премиер каза, че няма планове да напуска властта и че очаква да спечели изборите през април, които според анализатори ще представляват най-трудната битка в кариерата му.
Въпреки че не спомена Украйна по име, Орбан заяви, че е в Москва на "мирна мисия". "Бих искал да ви уверя, че никой лидер на ЕС не иска война или конфликт. Ние сме готови за рационално споразумение", каза той. Путин благодари на Орбан, че "прави много" за руско-унгарските отношения и каза, че двамата ще обсъдят ситуацията със сигурността в Европа.
Преди да отпътува Орбан заяви, че ще поиска увеличаване на вноса на газ от Русия в момент, в който Европа обвинява Москва, че е организирала енергийна криза, за да окаже натиск върху европейските държави. Миналата седмица унгарската опозиция заяви, че като се среща с Путин, Орбан ''косвено насърчава руския президент да ескалира допълнително настоящата напрегната ситуация''.
---
Говорителят на руския президент Владимир Путин Дмитрий Песков каза пред репортери на РИА Новости, че Москва все още подготвя отговорите за Вашингтон относно гаранциите за сигурност. "Засега отговор на Русия по основната тема не е предаден. Този отговор се подготвя. Имаше някакво объркване, което изглежда вече е отстранено, нашето Министерство на външните работи вече опроверга всичко'', уточни говорителят на Кремъл и добави, че все още не е ясно кога Русия ще отговори на Съединените щати.
Объркването е станало заради изпратено от министъра на външните работи Сергей Лавров запитване до САЩ за това как американската страна тълкува т.нар. принцип за неделимост на сигурността - че нито една държава не може да гарантира собствената си сигурност за сметка на сигурността на други. Това не е официалният отговор на писмата на САЩ и НАТО, които бяха изпратени до Путин на 26 януари, съобщи за РИА Новости високопоставен дипломатически източник.
По-рано държавният департамент на САЩ съобщи, че е наличен писмен отговор от Русия на писмото от миналата седмица относно кризата в Украйна, която заплашва да предизвика нов конфликт в Европа, съобщи АФП, цитирана от БГНЕС.
''Можем да потвърдим, че сме получили писмен отговор от Русия'', каза говорител на американската дипломация, без да уточни съдържанието. ''Вярваме, че да водим публични преговори би било непродуктивно, затова ще оставим на Русия да говори за своя отговор, ако желае'', добави той. ''Оставаме напълно отдадени на диалога за разрешаване на тези въпроси и ще продължим да се консултираме в тясно сътрудничество с нашите съюзници и партньори, включително и Украйна".
Тази нова размяна на писма идва в навечерието на телефонен разговор между държавния секретар на САЩ Антъни Блинкен и руския му колега Сергей Лавров, които трябва да разговарят помежду си във вторник.
ПОДКРЕПА
Украинският президент Владимир Зеленски похвали подкрепата, която Запада оказва на Украйна в конфликта на страната с Русия, предаде Би Би Си. ''Подкрепата за Украйна е най-голямата от 2014 г. насам'', каза той пред депутати преди посещението на британски, полски и нидерландски лидери.
Зеленски обяви, че се създава нов "формат на политическо сътрудничество" с Обединеното кралство и Полша. Повече подробности за алианса ще се появят по-късно във вторник. Полският премиер Матеуш Моравецки каза, че Варшава планира да изпрати отбранително оръжие, включително дронове и зенитни ракети в Украйна. Той също така заяви, че Полша се готви за потенциален голям приток на украински бежанци.
Обединеното кралство пък заяви, че ще предостави на Киев 88 млн. паунда за насърчаване на стабилно управление и енергийна независимост от Русия.
Зеленски каза пред украинския парламент, че е подписал указ за увеличаване на украинската армия със 100 000 активни войници, които ще сформират 20 нови бригади за три години. Въпреки това професионалната армия на Украйна е значително превъзхождана от руската.