Медия без
политическа реклама

Кремъл: САЩ не отговарят положително на най-важния въпрос

Според Вашингтон дипломацията е единственият изход от кризата

27 Яну. 2022Обновена
Руският външен министър Сергей Лавров
БГНЕС
Руският външен министър Сергей Лавров

Писмените отговори, представени от САЩ и НАТО на исканията за сигурност на Русия, не отговарят на въпросите на Москва относно разширяването на военния алианс, каза днес руският външен министър Сергей Лавров, цитиран от Си Ен Ен. ''Основният въпрос е нашата ясна позиция относно това да не се допуска по-нататъшно разширяване на НАТО на изток и разполагането на оръжия, които могат да застрашат територията на Русия''.

Лавров обясни, че САЩ и НАТО са се договорили в контекста на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) НАТО да не се разширява за сметка на безопасността на Русия. ''Представяме невербални обещания, писмени документи (Истанбулска декларация от 1999 г., Декларация от Астана от 2010 г.), подписани от лидерите на всички страни от ОССЕ, включително от президента на САЩ. Този принцип е ясно формулиран. Той има два основни взаимосвързани подхода. Първо, признава се правото на всяка държава свободно да избира военни съюзи. Второ, остава задължението на всяка държава да не укрепва сигурността си за сметка на сигурността на другите. Правото на участие в съюзи е свързано с необходимостта да се вземе предвид сигурността на всяка държава от ОССЕ, включително на Русия'', заключи Лавров. Руският външен министър каза, че отговорите на САЩ и НАТО могат да доведат до сериозни дискусии, но само по второстепенни въпроси.

Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков също каза, че основните искания на Русия не са били разгледани. Той обаче отказа да даде официален отговор на документите, представени от САЩ и НАТО. Песков каза пред журналисти по време на конферентен разговор, че Владимир Путин е прочел писмените отговори както от САЩ, така и от НАТО, но добави, че руският президент и неговото правителство няма да бързат със заключенията.
 

----

САЩ и НАТО дадоха официални писмени отговори на исканията на Русия НАТО да изтегли силите си от Източна Европа и да забрани на Украйна да се присъедини към алианса, предаде в. ''Ню Йорк Таймс''.

В продължение на седмици Русия настояваше Съединените щати да предоставят писмени отговори на исканията на Кремъл, преди да вземе решение за следващия си ход, като същевременно успокояваше, че няма планове да нахлуе в Украйна.
Както държавният секретар Антъни Блинкън, така и руското външно министерство потвърдиха, че американският посланик в Москва Джон Съливан лично е предал в сряда вечерта писмения отговор на министерството. Йенс Столтенберг, генералният секретар на НАТО, каза, че също е изпратил своя отговор.

Отговорът на САЩ ''определя сериозен дипломатически път напред, ако Русия избере това'', каза Блинкън на брифинг във Вашингтон. Той заяви, че ще говори с руския си колега Сергей Лавров, след като руските официални лица прочетат документа и са готови да обсъдят следващите стъпки. Писмените отговори предлагат ''мерки за прозрачност по отношение на позицията на силите в Украйна, както и мерки за повишаване на доверието по отношение на военните учения и маневри в Европа, както и контрола на ядрените оръжия в Европа'', каза Блинкен. Администрацията на Байдън вече отправи подобни предложения, така че не е ясно дали отговорът на САЩ ще има някакъв ефект върху нарастващата криза, смятат от ''Ню Йорк Таймс''.

Блинкен каза, че САЩ отхвърлят условието на Кремъл Украйна да не бъде приета в НАТО, както поиска руският президент Владимир Путин, въпреки че президентът Байдън и други американски официални лица казаха, че съществува малка вероятност Украйна да се присъедини към военния съюз скоро. ''Ние даваме ясно да се разбере, че има основни принципи, които сме ангажирани да поддържаме и защитаваме, включително суверенитета и териториалната цялост на Украйна и правото на държавите да избират свои собствени договорености и съюзи за сигурност'', каза Блинкен. Русия също така поиска от Съединените щати да премахнат ядрените оръжия от Европа и да изтеглят войските и оръжията от страните от бившия съветски блок, които се присъединиха към алианса след 1997 г. Съединените щати няма да изпълнят тези искания.

 Блинкън каза, че отговорът на САЩ е създаден след консултации с европейските съюзници и че няма да стане публичен, като добави, че се надява Русия да възприеме същия подход. Няма гаранция обаче, че Москва – известна със своята предизвикателна тактика на преговори – ще се вслуша в призива на Вашингтон.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

САЩ, Русия, НАТО, Украйна

Още по темата