Обща декларация след днешната среща на върха във формата Б9 няма да има, съответно името на Румен Радев няма да стои под нея, обяви самият президент на България при пристигането си на форума на "Букурещката деветка" в латвийската столица.
"Тази година тази среща на върха е по-различна от всички предишни. За първи път няма да има обща декларация на всички участници и вие няма да видите моето име под тази декларация. Вместо това ще има заявление на двамата съпредседатели - това са Полша и Румъния, и на домакина Латвия. Защото няма постигнат пълен консенсус по отношение на текста на тази съвместна декларация, най-вече по отношение на различните виждания как да бъде постигнат изход от тази кръвопролитна война", каза президентът Радев, цитиран от пратеник на БТА.
Б9, или Букурещката деветка, е регионалният формат за консултации и диалог по въпроси на сигурността. Във формата участват страните членки на НАТО България, Естония, Латвия, Литва, Румъния, Словакия, Унгария, Чехия и Полша. Сега в Рига са поканени и Финландия и Швеция, които са представени съответно от президента Александър Стуб и министър-председателя Улф Кристершон.
В Рига отсъстват президентите на две държави от формата Б9, който всъщност обединява страните от Източния фланг на НАТО - на Унгария, Тамаш Шуйок, и на Словакия, където Петер Пелегрини трябва да приеме поста от Зузана Чапутова. Тези две държави са представени от посланиците си в Латвия.
"България беше през цялото време активен участник в подготвителния процес и координацията на различните позиции. Така например, първоначалното предложение на варианта за съвместно изявление, който включваше задължаване на всяка една страна от Б9 за предоставяне на военна помощ, бе променен по мое изрично настояване и в резултат бе приета позицията всяка страна да решава сама, по своя собствена преценка и според своите собствени възможности дали и как да помага на Украйна - дали с военна, с финансова или с хуманитарна помощ. И считам това за голям успех в подкрепа на здравия разум и важна крачка в посока на преместване на фокуса - от търсене решение на тази война на бойното поле, което е свързано с много жертви, много разрушения, безконтролна ескалация и растящ риск за глобалния мир, към търсене на решение чрез преговори съобразно устава на ООН", добави Радев.
"Затова и подкрепяме в това съвместно изявление подготовката за срещата на върха в Швейцария, макар да знаем, че тя ще бъде наистина трудна, с ограничени очаквания. Защото за едни пълноценни преговори за мир трябва да ги има и двете страни", отбеляза президентът, като визираше насрочената за 15 и 16 юни в Швейцария мирна конференция за Украйна.
"Този форум на Б9 се провежда на фона на продължаващата кръвопролитна война, най-вече на подготовката на срещата на върха във Вашингтон през юли. Отново ще подчертая на тази среща твърдата решимост на страната ни да развива собствен отбранителен капацитет и да допринася за укрепването на отбранителния и възпиращ потенциал на Източния фланг на НАТО", каза още Румен Радев при пристигането си в президентския дворец в Рига.
"Както знаете, страната ни тази година вече достига два процента от брутния вътрешен продукт за разходи за отбрана. Най-сетне парламентът прие изготвената отдавна програма, амбициозна, за модернизация на въоръжените сили и аз очаквам и българската отбранителна индустрия да намери по-широко място в тази програма за модернизация. Също така като президент лично ще настоявам да се създават по-обширни системи, с които да се включат въоръжените сили в единното информационно пространство. Само с общи усилия ние можем да устоим на всякакви предизвикателства и да гарантираме нашата обща сигурност", посочи президентът Радев.