Медия без
политическа реклама

Републиканците в САЩ разделиха помощите за Украйна и Израел

Президентът Джо Байдън заплаши да наложи вето

03 Ноем. 2023
Камарата на представителите раздели помощите за Израел и Украйна въпреки несъгласието на президентта Джо Байдън
www.c-span.org
Камарата на представителите раздели помощите за Израел и Украйна въпреки несъгласието на президентта Джо Байдън

Членовете на Камарата на представителите на САЩ подкрепиха предложения от републиканците законопроект за отпускане на 14,3 млрд. долара помощ за Израел, в който липсва подкрепа за Украйна. Гласуването бе излъчено от телевизионния канал C-SPAN.

В подкрепа на законопроекта гласуваха 226 членове на Камарата на представителите, а 196 бяха против. След одобрението в долната камара на Конгреса законопроектът трябва да отиде в Сената на САЩ. Лидерът на демократичното мнозинство в горната камара на Конгреса Чък Шумър (от щата Ню Йорк) заяви, че Сенатът няма да приеме за разглеждане "дълбоко погрешното предложение" на републиканците. А лидерът на републиканското малцинство в Сената Мич Макконъл също каза, че ще гласуват против проект за Израел, който не включва Украйна. Белият дом предупреди, че президентът на САЩ Джо Байдън ще наложи вето на законопроекта, ако бъде съгласуван в сегашния си вид в двете камари на Конгреса.

В понеделник републиканците в Камарата на представителите внесоха законопроект за допълнителни бюджетни кредити, в който се пропуска подкрепата за Украйна и се предлага да се финансира помощта за Израел чрез намаляване на средствата за американската данъчна служба. Председателят на Камарата на представителите, републиканецът Майк Джонсън, заяви, че долната камара на Конгреса възнамерява да обвърже евентуалната по-нататъшна помощ за Украйна със затягането на контрола върху южната граница на САЩ.

По-рано през октомври администрацията на САЩ изпрати до Капитолия голямо искане за допълнителен бюджет за финансовата година на САЩ, започваща на 1 октомври 2024 г., предимно за подпомагане на Украйна и Израел, но и за противодействие на Китай и Русия в Азиатско-тихоокеанския регион. Като цяло изпълнителната власт на САЩ, ръководена от Байдън, би искала да получи за тези цели около 106 млрд. долара. Съдбата на искането остава под въпрос. Някои републиканци както в Камарата на представителите, така и в Сената на Конгреса на САЩ неотдавна публично изразиха несъгласието си с продължаването на по-нататъшната финансова помощ за Киев.

Въпреки това група високопоставени републиканци от Конгреса на САЩ призоваха президента Джо Байдън да изпрати в Украйна далекобойни ракети, демонстрирайки продължаващата подкрепа за Киев сред американските законодатели. В писмо до Байдън от 1 ноември, видяно от Ройтерс и цитирано от БТА, най-високопоставените републиканци от комисиите на Конгреса по външните отношения и въоръжените сили пишат, че приветстват съобщенията, че администрацията е предоставила на Украйна ограничени количества ракети АТАКМС (Army Tactical Missile Systems, ATACMS), но искат той да изпрати още далекобойни системи.

"Нуждата на Украйна от далекобойни способности остава спешна, особено, за да достига цели по цялата територия на Крим", пише в писмото на законодателите от Камарата на представителите Майкъл Маккол и Майк Роджърс, и сенаторите Джеймс Риш и Роджър Уикър.

Американските законодатели посочват, че Украйна е поискала далекобойни ракети АТАКМС и е демонстрирала способността си да ги използва отговорно, както и че не е имало руска ескалация в отговор на тяхната употреба. "Ясно е, че е време да довършите работата по АТАКМС", пишат те. "Цената да не направите това е не само риск от патова ситуация на бойното поле и от по-нататъшно удължаване на тази война, но и заплаха от допълнителна световна нестабилност на фона на операциите за влияние, които нашите противници извършват по целия свят", се допълва в писмото.

Администрацията на Байдън планира да обяви на 4 ноември пакет от военна помощ за Украйна на стойност 425 млн. долара, включващ ракети и боеприпаси за борба с безпилотни самолети, съобщиха двама вископоставени служители на Белия дом, цитирани от АФП и БТА.

Планираният пакет от помощи за Украйна включва боеприпаси с лазерно насочване за сваляне на руски безпилотни самолети на стойност около 300 млн. долара. Средствата за тези боеприпаси идват от програмата "Инициатива за подпомагане на сигурността в Украйна" (USAI), която позволява на администрацията на Байдън да купува оръжия от промишлеността, а не да ги изтегля от американските оръжейни запаси.

Останалата част от обещаните оръжия на стойност 125 млн. долара включва допълнителни боеприпаси за противовъздушната отбрана National Advanced Surface-to-Air Missile Systems (NASAMS), боеприпаси за High Mobility Artillery Rocket Systems (HIMARS), 105- и 155-милиметрова артилерия, противотанкови оръжия TOW, противопехотни мини Claymore, леко стрелково оръжие и дузина камиони, според служителите, които са говорили пред медиите при условие за анонимност.

Тези оръжейни доставки са възможни благодарение на използването на президентските правомощия за намаляване на обема на операциите, които упълномощават Байдън да прехвърля изделия и услуги от запасите на САЩ без одобрението на Конгреса при извънредни ситуации.

Администрацията на Байдън все още разполага с около 5 млрд. долара от предоставените от Конгреса президентски правомощия за изтегляне на средства, след като през юни Пентагонът установи, че е надценил стойността на оръжията, доставени на Украйна, поради счетоводна грешка от 6,2 млрд. долара.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Конгрес на САЩ, помощи

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Смятате ли, че изборните резултати предполагат създаването на стабилно правителство?